Aj vaše detičky sa pomaly začínajú motať v záhrade? Ledva chodia, ale už sa hrabú v zemi? Ukážte im, čo všetko dokáže záhradné náradie i ony samé už v útlom veku. Možno dokonca vypestovať si vlastnoručne ovocie či zeleninu. Prečítajte si, ako zaujať deti v každom kroku od prípravy pôdy až po žatvu.
Príprava pôdy
Ak máte menšiu záhradku, máte ju okopanú raz-dva. Možno vám pritom pomôžu i staršie deti. Dôležité je urobiť z toho zábavu. Môžete si dať napr. súťaž, kto bude mať okopané skôr.
Následne zapojte aj menšie deti. Označte im, kde majú vykopať jamky. Spolu vymerajte vzdialenosť medzi nimi, aby na seba rastlinky neboli natlačené. Trpezlivo ukazujte a vysvetľujte. Ak sa niečo nepodarí, začnite odznova.
Pripravte vašim ratolestiam nástroje podľa ich veku. Menšie detičky si vystačia s plastovými lopatkami a hrabličkami. Pokiaľ si nie ste istí veľkosťou náradia, vyskúšajte, či to vaše dieťa zvládne aj s niečím ťažším. Našli ste správny nástroj? Super. Ide sa kopať.
Sadenie
Naučte deti, ako sadiť. Od začiatku by malo byť jasné, čo bude finálny produkt. Motivácia sa nachádza v konečnom výsledku. Dieťa by si už pri malom semienku malo predstaviť, ako z neho vyrastie mrkvička, paradajka alebo jahôdka. Ako na to?
Značkovanie
Označujte si, čo sadíte. Využite čokoľvek od starých paličiek od nanukov, na ktoré vaše deti napíšu názvy fixkou, po ploché kamene s nakreslenými plodmi. Toto je tá kreatívna časť, ktorou môžete pokojne aj začať.
Nezabudnite na záver náradie upratať. Všetko treba dať na miesto, či už do montovanej garáže, alebo záhradného domčeka.
Zalievanie a starostlivosť
No a prichádza na rad aktívne čakanie. Počas neho si deti môžu viesť záhradkársky denník, kde budú zakresľovať, ako rastlinka rastie, kedy ju poliali či aké bolo počasie. Naučte deti, ako funguje kolobeh vody v prírode prakticky.
Ako ich ešte viac angažovať? Vyrobte s nimi ich vlastné krhličky. Môžete kreatívne vytvoriť krhly z plastových fliaš, alebo im kúpiť menšie krhličky, ktoré si pokreslia podľa vlastnej fantázie.
Žatva
Najkrajšie je, keď môžete počas postupného dozrievania ovocia a zeleniny prísť do záhrady, odtrhnúť jahodu či hrášok a priamo ich zjesť. No keď sa končí sezóna, musíte zahájiť žatvu. Zabráňte popučeniu jemných plodov (napr. jahôd) alebo dotrhaniu šalátu drobnými a trochu nemotornými detskými rúčkami. Naučte vaše ratolesti oberať plody pomocou detských nožníc. Papriku, uhorky a iné odolné plody môžu trhať hlava nehlava.
Prekabáťte matku prírodu
Začnite už túto zimu! Vypestujte si s detičkami priesady cez zimu v kontrolovanej teplote, napr. v záhradnom domčeku či v zateplenej plechovej garáži, a na jar ich len presadíte na záhradu. To budú deti prekvapené, ako rýchlo budú môcť papať vlastnoručne vypestované jedlo.