Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Aký rozmer dvojgaráže zvoliť?

Postaviť svoju garáž

Čo treba vziať do úvahy pri dvojgaráži, aby mala ideálne rozmery?

Ak máte alebo plánujete mať v rodine dve autá, mali by ste pamätať aj na to, kde ich budete parkovať. Samozrejme, pre bezpečnosť a životnosť auta, a tiež pre vaše pohodlie, je ideálnym riešením garáž. Postaviť rovno dvojgaráž, ktorá už bude pripravená pre dve vozidlá, je pritom výhodnejšie než stavať postupne dve garáže. I keď je druhé auto možno len plánom do budúcnosti, iste nebude problém nájsť pre väčšiu garáž dočasne iné praktické využitie.

Ako zvoliť tie správne rozmery dvojgaráže? Aby ste určili optimálnu veľkosť, je potrebné zohľadniť tri faktory: využívanie vnútorného priestoru garáže, rozmery garážovej brány a priestorové možnosti vášho pozemku.

V prvom rade by ste mali mať ujasnené plány, ako chcete garáž využívať. Okrem parkovania auta, respektíve dvoch áut, v nej môžete mať miesto aj na motorku, na uloženie bicyklov, či na odkladanie kosačky alebo záhradného náradia. Časť veľkej garáže môže slúžiť tiež ako domáca dielňa. Naše montované dvojgaráže s hotovou omietkou sa dajú doplniť aj o praktický prístrešok, ktorý môžete využívať nielen na parkovanie či ako chránený odkladací priestor, ale aj ako altánok.

Minimálna šírka garáže zároveň súvisí s typom a veľkosťou zvolenej garážovej brány. Na dvojgaráž si pritom môžete vybrať buď dve bežné, teda užšie brány, alebo jednu širokú. Napríklad šírka obľúbených sekcionálnych garážových brán v našej ponuke je minimálne 2 375 mm a maximálne 5 000 mm (konkrétnu škálu rozmerov nájdete v konfigurátore). Na základe zvoleného rozmeru brány si môžete vybrať šírku dvojgaráže z našich prefabrikovaných stien od 5 000 mm do 5 800 mm, respektíve od 2 × 2 900 mm po 2 × 4 500 mm.

Požiadavky na odkladací priestor môžete zohľadniť aj pri výbere hĺbky garáže. Typizovaná hĺbka garáží v našej ponuke začína od 5 020 mm, no ak potrebujete uskladniť zimné a letné pneumatiky, bicykle a ďalšie športové potreby, kosačku, fúrik a tak podobne, v takom prípade vám minimálne rozmery stačiť nebudú. Vhodnejšia bude hĺbka dvojgaráže aspoň 5 860 mm, na výber sú však typizované bočné steny až do hĺbky garáže 8 740 mm.

Všetky podrobnosti a typizované rozmery si môžete jednoducho a prehľadne navoliť v našom konfigurátore.

Samozrejme, dôležité je zvážiť rozmery nielen z hľadiska vnútorného priestoru v garáži, ale aj vzhľadom na veľkosť vášho pozemku a možnosti umiestnenia garáže na parcele (napríklad pred domom alebo vedľa domu). Pokiaľ vám to pozemok umožní, odporúčame radšej sa voľbe minimálnych rozmerov vyhnúť. Toto rozhodnutie časom istotne oceníte. Väčšia garáž GARDEON pritom neprináša väčšie problémy s dopravou či montážou a väčšie rozmery u nás neznamenajú ani oveľa vyššiu cenu. Presvedčte sa sami a vyskúšajte náš inteligentný cenník.

Pri montovaných garážach GARDEON si môžete jednoducho vybrať z typizovaných rozmerov – šírky a dĺžky, ktoré sú optimálne prispôsobené danému typu garáže a zároveň vychádzajú z odporúčaní normy. Svetlá výška, teda vzdialenosť od podlahy po strop, je stanovená na základe obvyklých požiadaviek na garáže. Na výber konkrétnych rozmerov podľa vašich potrieb môžete využiť náš prehľadný konfigurátor, v ktorom sa dajú navoliť odporúčané štandardné rozmery v niekoľkých desiatkach kombinácií.

Nevybrali ste si zo štandardnej ponuky? Montovaná garáž GARDEON môže mať aj atypické rozmery – možnosti sú naozaj široké. Ak máte na garáž špecifické požiadavky alebo akékoľvek otázky, neváhajte a kontaktujte nás. Pošlite nám vaše požiadavky a naši manažéri vám s výberom najvhodnejšej garáže ochotne pomôžu.

Pôdorysná plocha dvojgaráže obvykle presahuje 25 m2, čo je hraničná hodnota pre drobné stavby, stanovená stavebným zákonom (Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku 50/1976). Nespĺňa teda definíciu drobnej stavby, pri ktorej stačí ohlásenie stavebnému úradu (tzv. ohláška). Na výstavbu dvojgaráže budete preto potrebovať stavebné povolenie. Keďže však ide o jednoduchú stavbu, môžete využiť spojené územné a stavebné konanie, ktoré je administratívne menej náročné a trvá kratšie. Projekt, ktorý je potrebné pripojiť k žiadosti o územné rozhodnutie a stavebné povolenie, od nás dostanete už pri objednaní garáže.


Neviete sa rozhodnúť alebo potrebujete poradiť? Napíšte nám alebo zavolajte. Radi vám so všetkým pomôžeme, prípadne vyhotovíme projekt na montovanú garáž na mieru, presne podľa vašich potrieb.

Postaviť svoju garáž