Ikona telefónu +421 903 18 18 18 Po - Pia 7:30 - 17:00

Ako predísť požiaru na vašej záhrade / v garáži / v záhradnom domčeku

Požiar
Publikované 20.06.2019 10:10

Čo môže na vašej záhrade zhorieť? Prakticky čokoľvek od suchej kopy trávy cez plastový domček až po náradie a horľaviny v garáži. Nedopatrením vznikne oheň a zmení vašu záhradu a domov na nepoznanie. Bohužiaľ, často stačí jedna chyba. Dnes sa pozrieme na to, ako zredukovať riziko požiaru a čo ho najčastejšie spôsobuje.

Medializované bývajú najmä veľké požiare, akým bol napr. ten na vianočných trhoch v Bratislave. To, že zhorela garáž na okraji mesta sa už do novín nedostane. Podľa štatistík z roku 2017 viac ako polovica všetkých požiarov vzniká kvôli nedbalosti a neopatrnosti dospelých. Áno, všetci robíme chyby. Preto sa zameriame aj na to, ako minimalizovať škody, ak by sa náhodou stali.

Drevená garáž

Čo všetko zhltne požiar?

Často si to neuvedomujeme, ale je toho naozaj dosť. Drevený záhradný domček či prístrešok na auto, búda pre psa atď. V podstate čokoľvek vyrobené z dreva, paliet alebo OSB dosiek – napr. záhradný nábytok, dokonca celý altánok.

Drevená prístavba s prístreškom

 

Ani plast však nie je pred ohňom v bezpečí – vedrá, krhly, plastové stoličky, plastový záhradný domček – to všetko môže požiar zničiť. Dokonca aj skleník sa ľahko chytí v prípade, že doň umiestnite uhlíky v plastovom vedre. Žiaľ, i také prípady sa stali realitou.

Drevený altánok na gril

Drevený záhradný domček

Drevená konštrukcia

Koľko takýchto „horľavých“ vecí máte na záhrade? A čo v garáži či v záhradnom domčeku? 

Najčastejšie príčiny požiaru

Nevyčistený komín. Máte krbové kachle v záhradnom domčeku? Prípadne na chate alebo chalupe? Blčiaci plameň je zaručená romantika, ale má aj svoje tienisté stránky, a to doslova. Ruku na srdce, kedy ste ho čistili naposledy? Na vnútorných stenách komína sa každým použitím tvorí nános sadzí. Po čase sa môžu rozhorieť a teplota v komíne sa vyšplhá cez tisíc stupňov Celzia. Vznikne požiar. O tom, ako často čistiť komín, sa dočítate v zákonevo vyhláške.

Vnútro komína

Poškodené káble a nabíjačky. Všade prítomné. Na mobil, na tablet, na notebook. Pri prenose ich zakrútime, po použití zabudneme na zemi a prejdeme po nich stoličkou. Či už nedopatrením, alebo častým používaním sa káble opotrebujú a vzniká riziko, že polámané a obnažené vodiče spôsobia skrat. Ako tomu predísť? V prvom rade by ste poškodené káble nemali vôbec používať. Keď už, tak umiestnite mobil pri nabíjaní napr. na dlaždice a nie na kôpku papierov.

Poškodený kábel z nabíjačky

Elektrické zásuvky, o ktoré sú opreté skrine či gauč. Varovným signálom, že zásuvky nie sú v poriadku, je žlté alebo čierne sfarbenie. Radíme vám dať ich skontrolovať profesionálovi.

Staré elektrospotrebiče. Kde ľudia najčastejšie používajú staršie spotrebiče? Na chate či v letnej kuchyni na záhrade. Rozhorieť sa môže prázdna stará varná kanvica permanentne zapojená v zásuvke bez poistky proti svojvoľnému zapnutiu. Alebo postaršia chladnička, ktorá sa skladá z horľavých plastov, chladí vďaka opäť horľavým plynom a má kompresor ponorený v oleji. Jednoducho návod na katastrofu. Tá sa v realite udiala v Londýne v lete 2017, keď zhorela výšková obytná budova. Požiar zapríčinila chladnička. 

Pálenie lístia a trávy na záhrade. A znovu sme pri ľudských chybách. Stačí veľké teplo, sucho a trochu zle namiereného vetra. Potom už len sledujete, ako si to oheň šinie k vašej garáži či domu. Odpad zo záhrady radšej odneste do najbližšej hnedej nádoby na bio odpad alebo vyhľadajte lokálny kompostér. 

Požiar

Extrémne teplá. Tie nemusia spôsobiť priamo požiar, ale napomáhajú mu, ak už sa oheň rozhorí. Zároveň sa v lete váš záhradný domček či montovaná garáž môžu vďaka dlho páliacemu slnku zmeniť na obrovské trúby na pečenie. Zabránite tomu zateplením vašej záhradnej stavby. 

Suchá tráva

Čo neskladovať v záhradnej stavbe

Niektoré predmety sú príliš cenné, aby ste ich skladovali v garáži alebo v montovanom domčeku. Hlavne pokiaľ nie sú zabezpečené proti požiaru. A tým nemyslíme len dymový senzor, aj keď, samozrejme, môže byť v zárodku požiara veľmi užitočný. Rovnako ako hasiaci prístroj (najmä v dielni, kde iskry lietajú jedna radosť).

Požiarny systém

Hasiaci prístroj

Čo cenné by ste nemali skladovať v záhradnej stavbe, ale v bezpečí? Najmä fotografie a dokumenty – rodné listy, diplomy, sobášny list a pod. Taktiež nástroje, umelecké diela a v neposlednom rade elektronika. Všetky tieto veci sú tak náchylné na prudké teplo, ale aj chlad a vlhko. V minulosti sme preto napísali článok, ako sa zbaviť vlhkosti, ale tiež ako zabrániť plesni.

Diplom

Chvíľka poézie na záver

Horí ohník, horí 

na Kráľovej holi.

Hlavne, že to nie je 

v mojej vlastnej kôlni. ☺

A ani v montovanej garáži, ani v záhradnom domčeku.

Obraz

Zdroj (Source):
https://www.homedepot.com/p/Keter-Factor-8-ft-x-11-ft-Plastic-Outdoor-Storage-Shed-211203/204797819
https://www.videoblocks.com/video/dry-brown-grass-during-hot-summer-weather-and-drought-4nzfrwphl
https://www.videoblocks.com/video/stack-of-dry-grass-on-fire-sxckvfz5xizolbvgo
https://summerhouse24.co.uk/wooden-garage-door-44mm-3-x-55-m/
https://summerhouse24.co.uk/large-garden-room-shed-robin/
https://turnerbaker.co.uk/articles/chimney-sweep/
https://www.instructables.com/id/How-To-Repair-Damaged-Cables-video/
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leaves_fire.jpg
https://www.itechsecurity.co.uk/?p=domestic.fire.alarms
https://wisetoast.com/35-most-famous-paintings-of-all-times/