Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00

Viete, čo je dobré? Mať záhradu na streche

Zelené listy na strome
Publikované 12.05.2020 11:13

Vraví sa, že už bolo všetko vymyslené a nám sa stačí len obzrieť dozadu. Nedá sa s tým súhlasiť vo všetkom, v moderných zelených strechách však určite. V kvitnúcich záhradách na strechách budov sa totiž dávno pradávno prechádzali už krásne Rimanky.

Babylončania obľubovali strešné záhrady rovnako ako obyvatelia starého Ríma a Atén. Boli to pre nich doslova kvitnúce prírodné oázy, v ktorých sa odohrávali veľké príbehy ich životov. Strešné záhrady ponúkali dennodenne útočisko pre ich intimitu ale aj relax, či honosné posedenia s hosťami. Boli, jednoducho, súčasťou základnej potreby ľudí žiť v súlade so sebou, blízkymi a prírodou. Mať svoj kúsok rozkvitnutej a voňavej prírody kdekoľvek.

Kamenná budova v Aténach

Na rovnaké oázy pokoja a zelene sa každý rok premenia milióny metrov štvorcových strešného priestoru v Nemecku. Tam, kde nie je myšlienka ekologizácie striech nijakým novým trendom, ale už tradičným riešením koncepcie výstavby pre ekologickejšie založených majiteľov budov. 

Už od 70-tych rokov minulého storočia nemeckí stavitelia vedia, že nijaká iná koncepcia výstavby nevytvára porovnateľnú škálu pozitívnych účinkov na budovy, životné prostredie a samotných ľudí ako zelená strecha. Tá nemá len estetickú funkciu, ale aj veľa energetických a ekonomických výhod. A tiež, samozrejme, vytvára nový životný priestor. Tak sa zamyslime. Ak by ste si mohli vybrať, čo by ste uprednostnili? Radšej by ste si ráno po prebudení  otvorili okno dokorán do zelene alebo do betónového sídliska? Kde by sa vám lepšie popíjalo prvé kafe? Môžeme si tipnúť vašu odpoveď? ☺

Zelená strecha na prístrešku pre viac áut

Zrejme by sme všetci odpovedali rovnako. Zeleň je zdravím a tiež pastvou pre oči. Ak nás teda vegetačné strechy nestoja viac energie ako tie bežné, nie je o čom premýšľať. 

Prečo zelená strecha? 

Zelené strechy nie sú v porovnaní so štandardnými náročnejšie na údržbu. Pri montovaných prístreškochgarážach je výhodou aj ich rýchla realizácia. Príprava na osadenie sa totiž robí už vo výrobe. Znamená to, že stavba vašej montovanej garáže alebo prístrešku sa kvôli krásnemu zelenému výhľadu vôbec nezdrží. Máte ho hotový takmer v rovnakom čase, ako priestor pod ním.

„Áno, keď sme si dávali robiť strechu my, bola to rýchla záležitosť. Najskôr prišla firma, ktorá nám postavila prístrešok s predprípravou na zelenú strechu a hneď po nej záhradná firma, ktorá dorobila zeleň na streche. Sme radi, že sme sa tak rozhodli. Bývame v meste a náš syn je alergický na prach. Dovtedy mal často problémy s dýchaním. V noci sme sa budili na to, ako kašle a báli sa, že to prerastie do niečoho chronického. Odkedy máme zelenú strechu pred našou spálňou a jeho izbou, dýcha sa mu oveľa lepšie. Ten rozdiel pozná každý, kto vie, ako vonia tráva, keď je čerstvo popršaná a ako páchne sídliskový chodník, keď po ňom po daždi steká neporiadok z ulice. Je to zásadný rozdiel,“ hovorí spokojný klient Ján O. z Banskej Bystrice.

Zelená strecha na prístrešku pre jedno auto

Pán Ján je vďačný zelenej streche za lepší výhľad a tiež pokojnejší spánok jeho rodiny. Okrem toho má pod prístreškom príjemný chládok, pretože strecha sa takmer vôbec neprehrieva. Ideálne miesto pre chlapa, ktorý majstrovaním pod prístreškom trávi viac času.

Áno, čistý vzduch, ktorý uprednostnila táto rodina, už nie je samozrejmosťou ako voľakedy, keď po našich uliciach jazdilo menej áut. Keď mali pozemky väčšiu rozlohu a v blízkosti aut neboli  okná do spální. Riešením  sú jednoduché a rýchle montované prístrešky pre autá a garáže. Zelené strechy nad nimi sú bonusom, ktorý nám príroda okamžite začne vracať späť. Tak, ako to má v prírode byť.  Veď už len to je pre naše zdravie významné, že zelená strecha zadrží viac ako dve tretiny dažďovej vody. Jej väčšina sa potom opäť odparí, a tak zostane v prirodzenom vodnom cykle a nie v našom odpade.  

Zelená strecha na prístrešku pre dve autá

Ekologické prístupy sa nás takto dotýkajú na každom kroku. A to, ako sa správame k svojmu okoliu, reálne pociťujeme. Zelené strechy patria medzi tie riešenia, ktoré prinášajú viac osohu, ako potrebujú starostlivosti. Využiť môžeme otvorené aj zatvorené plochy, menšie aj väčšie, bez ohľadu na to, o koľko metrov štvorcových ide.  

Výhody zelenej strechy

  • Ochrana pred náhlymi zmenami počasia a pred UV žiarením
  • Dažďová voda zostáva v prírodnom cykle
  • Vyrovnaná teplota v garáži
  • Čistejší vzduch
  • Väčší životný priestor
  • rýchla montáž a uvedenie do prevádzky

Samozrejme, priestor nad prístreškom pre auto alebo garážou je ideálny. Je ho presne toľko, aby sme mali krajší výhľad z okna, aby sme sa v ňom mohli kochať vo chvíľach samoty, intimity, alebo aktívneho oddychu. Rovnako ako múdri Rimania či Aténčania. Oni vedeli, čo im robí dobre.    

Zdroj (Source):
https://www.pexels.com/
https://www.bauen.de/
https://siebau.com/

https://maschlenski.de/