Ako utesniť záhradný domček?
Ochráňte veci v záhradnom domčeku pred vodou
Voda či vlhkosť by mohli v záhradnom domčeku spôsobiť nepríjemnosti alebo narobiť škody – zničiť uložené záhradné náradie, nábytok z terasy či športové vybavenie. Je teda prirodzené, že v ňom nikto nechce vidieť po daždi kaluže na podlahe. Montovaná konštrukcia všetkých našich oceľových stavieb je dokonale tesná, určite teda nie je možné, aby sa do nich dostala zrážková voda cez škáry v stenách alebo cez netesnosti v strešnej krytine. Cestu na prenikanie vody do stavby nepredstavujú ani otvorové výplne – vstupné dvere či plastové okná. Všetky prvky, ktoré používame, spĺňajú totiž požiadavky najvyššej kvality a ich dokonalá tesnosť je preto samozrejmosťou.
Jediným miestom, kadiaľ by mohla do záhradného domčeka prenikať voda, je styk stien a nesprávne zhotoveného podkladu. Keďže spodná hrana stien našich stavieb je vždy dokonale rovná, na styku s nerovným podkladom hrozí vznik medzier a škár, cez ktoré môže dovnútra zatekať. Preto je nanajvýš dôležité pripraviť pred montážou domčeka kvalitný a vodorovný podklad.
Príčinou prenikania vody do záhradného domčeka môže byť jedine nerovný podklad. Steny montovanej stavby sú vždy perfektne rovné, takže pri ich styku s nerovným podkladom vznikne nerovnomerná medzera, ktorú nie je možné utesniť a ktorou môže dovnútra zatekať.
Za utesnenie styku montovanej stavby a podkladu nenesie naša firma zodpovednosť!
Dôležitý je rovný podklad
Ak si u nás objednáte montovaný plechový záhradný domček s hotovou omietkou, naša firma ho u vás v dohodnutom termíne zmontuje za niekoľko hodín. Pred samotnou realizáciou však musíte pripraviť vhodný podklad. Ten môže tvoriť napríklad betónová platňa alebo zámková dlažba. V každom prípade je však dôležité, aby bol podklad vo vodorovnej rovine a bez nerovností.
Tipy, ako pripraviť podklad pod montovaný záhradný domček tak, aby bola stavba dokonale utesnená:
Podklad zo zámkovej dlažby
Ak ste sa rozhodli pre podklad zo zámkovej dlažby, problém s utesnením stavby máte vlastne vyriešený. Aj keby sa totiž pri daždi nejaká voda do domčeka dostala, vďaka dlažbe sa na podlahe neudrží – zámková dlažba totiž prepustí vodu do podkladovej štrkovej vrstvy a tá ju bezpečne odvedie preč. Vznik kaluží na podklade zo zámkovej dlažby teda určite nehrozí.
Podklad z betónu
Ako urobiť betónovú základovú dosku tak, aby bola dokonale rovná? Jednoduchý a efektívny spôsob, ako vyrovnať nerovný betónový povrch, je použiť kvalitnú samonivelizačnú stierku. Táto hmota totiž samovoľne vytvára hladký a vodorovný povrch, ktorý môžete zaťažiť už po niekoľkých dňoch, a je tak perfektným podkladom pod montované stavby. Pri výbere vhodnej samonivelizačnej hmoty a realizácii vyrovnávacej vrstvy pritom vždy postupujte podľa návodu výrobcu. (Dôležité napríklad je, aby bola stierka vyrobená na rovnakej báze ako podklad.)
Ak chcete mať istotu, že je záhradný domček naozaj dokonale utesnený, umiestnite pod jeho steny tesnenie z asfaltovaných pásov. Tak sa dovnútra určite nedostane ani kvapka!
Použitie tekutej gumy Alfemy na betónový podklad
Váš záhradný domček už stojí, no pri príprave podkladu ste robili chybu? Máte medzi spodnou hranou montovanej stavby a podkladovým betónom škáru, cez ktorú dovnútra zateká? V takom prípade je jedinou možnosťou medzeru dodatočne utesniť – napríklad polyuretánovou penou alebo tesniacim špárovacím tmelom na báze polyuretánu.
Potrebujete poradiť? Napíšte nám na email info@gardeon.sk alebo zatelefonujte na našu infolinku +421 43 455 53 33 a my vám radi poradíme s výberom.