Ako odvetrať garáž?
Prečo sa musí garáž vetrať?
Účinné vetranie môže zabrániť viacerým škodám a nepríjemným javom, ktorých hlavným dôvodom je vlhkosť. Najmä na jeseň a v zime sa totiž do garáže spolu s autom dostáva v hojnej miere aj voda a sneh, ktoré následne zvyšujú vzdušnú vlhkosť. Tá potom obvykle kondenzuje na chladných povrchoch stien a stropu. Zvýšená vlhkosť pritom môže uškodiť nielen vášmu autu, ale je nebezpečná aj pre vás a samotnú stavbu – vytvára ideálne prostredie pre rast plesní, a tie nie sú len estetickým problémom, ale poškodzujú aj ľudské zdravie, stavebné materiály či povrchové úpravy.
V garáži treba k vlhkosti navyše ešte pripočítať výfukové plyny a ďalšie škodlivé látky, ktoré sa môžu v nevetranom priestore nebezpečne nahromadiť. Z toho je jasné, že odvetranie vlhkosti a škodlivín je tu nanajvýš dôležité. Ako ho účinne zabezpečiť?
Aké sú možnosti na odvetranie našich garáží?
Možností je hneď niekoľko. Asi najlacnejšie je využiť na vetranie garážovú bránu – nechajte ju otvorenú vždy pred odjazdom a po príchode, aspoň na niekoľko minút každý deň. Vyvetrať by ste však mali aj vtedy, keď auto nikam nejdete. S týmto riešením je ale obvykle jeden problém – zabúda sa naň.
Ďalšou možnosťou sú vetracie mriežky, ktoré by mali byť umiestnené tak, aby umožňovali priečne prevetrávanie (napr. v prednej stene garáže pri podlahe a v zadnej stene pod stropom). Riešením môže byť aj garážová brána, ktorej súčasťou sú vstavané vetracie mriežky.
Najmä ak plánujete väčšiu garáž, alebo ak nemáte vhodné podmienky na priečne prevetranie, môžete do steny garáže osadiť ventilátor (podobne sa rieši aj vetranie kúpeľní).
Veľmi praktickým a prirodzeným riešením je okno, a to nielen vtedy, ak garáž využívate napríklad aj ako domácu dielňu. Okno cenu montovanej garáže nijako dramaticky nezvýši, z hľadiska vetrania ide pritom o optimálnu možnosť, a pri práci v garáži určite oceníte aj denné svetlo. Navyše, pri väčších garážach je vhodný spôsob vetrania nutnou súčasťou stavby pre získanie stavebného povolenia.
Aké sú ďalšie vhodné opatrenia?
- Pripravte pod garáž kvalitný podklad, ktorý zabráni prenikaniu vlhkosti spod podlahy. Mal by byť dostatočne izolovaný proti zemnej vlhkosti, pričom základom je vrstva štrku pod podkladom, ktorá zabezpečí odvod vody (drenáž). Vhodný môže byť aj vrchný izolačný náter.
- Vyberte si garáž so zateplenými stenami, prípadne ju v chladných mesiacoch temperujte (samozrejme, v rozumnej miere). Vyššia teplota povrchu stien totiž znamená nižšie riziko kondenzácie. Tú znižuje aj teplejší vzduch, ktorý je prirodzene suchší (má nižšiu relatívnu vlhkosť).
- Umiestnite do garáže odvlhčovač. Dokáže znížiť vzdušnú vlhkosť a tým aj riziko kondenzácie a rastu plesní.
- Nenechávajte auto v garáži naštartované dlhšie, než je nevyhnutné. Najlepšie je mať po celý tento čas otvorenú garážovú bránu.
Potrebujete poradiť?
Napíšte nám na email info@gardeon.sk alebo zatelefonujte na našu infolinku +421 43 455 53 33 a my vám radi poradíme s výberom.