Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Bazénová filtrácia v záhradnom domčeku

Domček pri bazéne
Publikované 07.03.2024 08:00

Najlepšie je tráviť horúce letné dni niekde pri vode – na tom sa asi zhodneme mnohí. No a vlastný bazén na vlastnej záhrade, to je sen väčšiny našincov. Ak ste práve na ceste k jeho splneniu, zrejme už viete, že nejde len o bazén. Potrebná je aj technológia k bazénu, ktorej základom je bazénová filtrácia. Kam ale všetky súčasti bazénovej technológie a doplnky k bazénu umiestniť? Predsa do záhradného domčeka!

Domček na filtráciu

Okrem úvah o výbere vhodného typu bazéna a hľadaní ideálneho miesta preň je ďalšou dôležitou otázkou kam nainštalovať bazénovú filtráciu. Bez filtrácie by ste totiž mali za pár dní na záhrade namiesto bazéna kalný rybník plný rias a mikroorganizmov. Či už si vyberiete jednoduchšiu kartušovú filtráciu, alebo účinnejšiu a výkonnejšiu pieskovú filtráciu, pri jej umiestnení treba dodržať niekoľko dôležitých pravidiel.

5 pravidiel na umiestnenie bazénovej filtrácie

1. Vzdialenosť od bazéna

Bazénová filtrácia by nemala byť ani príliš blízko k bazénu (z bezpečnostných dôvodov), ale ani príliš ďaleko od bazéna (aby nedochádzalo k zbytočným stratám tlaku). Ideálna vzdialenosť filtrácie od steny bazéna je 3 metre.

2. Chránený a prístupný priestor

Filtrácia by mala byť na miestne, ktoré je dobre prístupné, a zároveň chránené pred dažďom aj pred priamym slnkom, aby sa čerpadlo nepoškodilo ani neprehrialo.

3. Správna poloha čerpadla

Čerpadlo by malo byť uložené vo vodorovnej polohe a zároveň pod úrovňou hladiny vody v bazéne – tak, aby voda doňho mohla stekať (predíde sa tým zavzdušneniu nasávania, ktoré by mohlo čerpadlo poškodiť).

4. Vhodný podklad

Pri všetkých typoch filtrácií musí byť podklad vodorovný, pri pieskovej by ho mal tvoriť buď štrk, alebo betón. Súčasťou betónového podkladu by mal byť aj odtokový kanál, prípadne mriežka s napojením na odpadové potrubie.

5. Pripojenie na elektrickú sieť

Na chod čerpadla je potrebná elektrická prípojka (230 V), pričom zásuvka musí byť vybavená príslušným prúdovým chráničom.

Ideálny priestor na bazénovú technológiu

Perfektným priestorom na filtráciu a technológiu k bazénu je montovaný záhradný domček. Toto riešenie má totiž niekoľko výhod:

  • Záhradný domček prirodzene vytvára priestor, ktorý je dobre prístupný, a zároveň chránený – pred dažďom, pred slnkom, aj pred neposednými deťmi. Navyše v izolovanom záhradnom domčeku môžete čerpadlo bazénovej filtrácie aj bezpečne zazimovať.
  • Pri montovanom záhradnom domčeku GARDEON si môžete zvoliť rozmery, aké potrebujete, a to nielen na umiestnenie bazénovej filtrácie, ale aj na uloženie všetkého ostatného, čo budete používať pri údržbe bazéna – od bazénovej chémie cez sieťku či solárnu plachtu až po bazénový vysávač.
  • Záhradný domček na technológiu k bazénu sa dá jednoducho postaviť na mieste, ktoré je optimálne nielen pre filtráciu, ale aj kvôli dostupnosti ďalšieho vybavenia k bazénu.
  • Pod montovaný záhradný domček je potrebné pripraviť rovnaký podklad, aký vyžaduje aj čerpadlo bazénovej filtrácie. Netreba len zabudnúť na napojenie na odpadové potrubie, a tiež na vodnú výšku pre polohou čerpadla pod úrovňou hladiny (s tou však pri nadzemných bazénoch nebude problém).

Miesto na všetko, čo sa vám pri bazéne zíde

Systém na čistenie vody v bazéne však nie je to jediné, čo budete potrebovať aby ste svoj bazén udržali v dobrej kondícii a aby ste si kúpanie čo najlepšie užili. Aj v tomto smere má záhradný domček na filtráciu veľkú výhodu – nemusí totiž byť len jednoúčelovým priestorom. Je ideálnym miestom aj na odkladanie ďalších užitočných, no neskladných bazénových doplnkov – napríklad bazénového vysávača či solárnej plachty, ktorá v noci chráni vodu v bazéne pred únikom tepla a cez deň ju pomáha ohriať. Všetko, čo k bazénu potrebujete, tak budete mať na jednom mieste a pekne na poriadku. Bazénová chémia a všetky nebezpečné zariadenia tu navyše môžu byť uzavreté, uzamknuté, alebo umiestnené tak, aby boli mimo dosahu detí.

No a v dostatočne priestrannom záhradnom domčeku, ktorý je doplnený prístreškom, si môžete vytvoriť aj perfektné zázemie k bazénu. Vnútri v domčeku môžete mať odložené všetko, s čím by ste neradi chodili do domu (napríklad nafukovacie kolesá a hračky, bez ktorých sa deti vo vode nezaobídu), na ležadlách v tieni pod prístreškom si zas oddýchnete od priveľmi páliaceho slnka.

Montovaný záhradný domček GARDEON si pritom viete sami navrhnúť nielen tak, aby vyhovoval vašim priestorovým nárokom, ale aj tak, aby sa vám páčil a ladil s okolím. No a najlepšie na ňom je, že je postavený priam expresne rýchlo – stačí preň pripraviť vhodný podklad. Jeho montáž potom trvá našim skúseným majstrom len pár hodín.

Zdroj fotiek (Photo source):
Gardeon