Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Na čo si dať pozor pri výbere garážovej brány

Záhradný domček s garážovou bránou
Publikované 18.02.2021 10:00

Pri hľadaní najvhodnejšej brány na garáž sa väčšina z nás sústredí najmä na vzhľad a cenu. Iste, oboje je dôležité, sú však aj ďalšie podstatné fakty, ktoré by ste mali brať do úvahy. Ako si teda vybrať tú správnu garážovú bránu? Najskôr zvážte vhodný typ, vzhľad a výbavu, potom si vyberte dodávateľa, ktorého ponuka, prístup a cena vám vyhovujú a dolaďte s ním detaily. A na čo si pri tom všetkom dať pozor?

Vhodný typ

Dnes je v ponuke viacero typov garážových brán, pričom každý má svoje špecifiká – každý typ má napríklad iné nároky na priestor pri otváraní, ktorý je potrebný pred garážou alebo pod stropom, pri každom type sú iné požiadavky na stavebný otvor či výšku nadpražia (priestor nad otvorom pre bránu). Požiadavky na rozmery a stavebnú pripravenosť by ste si mali vopred ujasniť s dodávateľom. Z akých typov garážových brán si môžete vybrať?

  • Dvojkrídlové garážové brány sú klasikou, ktorá sa hodí najmä k tradičnej architektúre. Treba pri nich počítať s dostatočným priestorom pred garážou, ktorý je potrebný na pohyb dverných krídel. Tie však vôbec nezasahujú do interiéru garáže, čo môže byť v niektorých prípadoch výhodou. Tých, ktorí hľadajú ozajstnú klasiku poteší aj to, že ako jedny z mála bývajú v ponuke aj z masívneho dreva.

Dvojkrídlová garážová brána

  • Výklopné, resp. vyklápacie garážové brány predstavujú jednoduché, no spoľahlivé a bezpečné riešenie, ktoré je obvykle spojené s výhodnou cenou. Aj tu je potrebný dostatočný priestor na otváranie, a to nielen pred garážou, ale aj pod jej stropom.

Vnútro montovaného skladu

  • Rolovacie garážové brány sú ideálne pri nedostatku priestoru – pri otváraní sa zrolujú do kazety nad otvorom podobne ako rolety na oknách, takže si nevyžadujú žiadne miesto pred garážou ani pod stropom, stačí vhodná výška otvoru či samotnej garáže.

Rolovacia garážová brána Hormann

  • Sekcionálne, sekčné či sekciové – pod týmito názvami nájdete garážové brány rozdelené na segmenty (vodorovné alebo zvislé), ktoré sa pri otváraní postupne posúvajú buď pod strop, alebo k stene garáže (tie sa nazývajú aj posuvné). Sekciové garážové brány sú jednoznačne najobľúbenejší typom, pretože dokážu ponúknuť vysoký komfort, bezpečnosť aj elegantný vzhľad.

Garáž pre dve autá s rovnou strechou

Vzhľad a materiál

Väčšina garážových brán je vyrobená z oceľového plechu. Ten môže mať rôzne hrúbky, dôležitý rozdiel však spočíva aj v tom, či je brána zateplená alebo nie. Zateplená garážová brána je vhodná v prípade, ak je garáž súčasťou rodinného domu, alebo ak ide o zateplenú garáž. Okrem toho, že tepelná izolácia znižuje tepelné úniky cez plochu brány, zvyšuje však tiež tuhosť a tým aj odolnosť segmentov sekciových brán.

Vnútro izolovanej garáže GARDEON

Najmä ak je garáž súčasťou rodinného domu, mali by ste garážovú bránu zladiť s ostatnými prvkami – s okennými rámami a dverami, prípadne s odtieňom strechy a pod. Je preto dobré zvažovať všetky tieto detaily v rovnakom čase.

Svetlá garáž pre dve autá s pootvorenými dverami

V ponuke dnes nájdete naozaj veľké množstvo typov aj dekorov, najčastejšie imitácií rôznych druhov dreva, ale aj moderných farebných odtieňov, každý si teda môže vybrať podľa svojho vkusu, tak, aby garáž ladila so štýlom domu či s okolím. Počítajte však s tým, že vám zaberie nejaký čas, kým zvážite rôzne možnosti.

Pohodlie a bezpečnosť

Maximálne pohodlie pri manipulácii s garážovou bránou vám pomôže dosiahnuť pohon a diaľkové ovládanie. Pri pohone je dôležitý jednak vhodný výkon, ktorý je primeraný veľkosti a hmotnosti brány, jednak tichý chod.

Uchytenie motora Hormann ProLift

Na pohodlné diaľkové ovládanie sa dá využiť nielen rôzne typy ovládačov, teda ručných vysielačov, k dispozícii sú aj aplikácie, pomocou ktorých sa dá garážová brána ovládať cez internet, napríklad pomocou smartfónu. Garážovú bránu však možno otvoriť aj tým, že zablikáte diaľkovými svetlami – postará sa o to prijímač umiestnený na bráne a vysielač nainštalovaný v aute. Aby bolo takéto ovládanie bezpečné, komunikáciu medzi vysielačom a prijímačom chráni tzv. plávajúci kód, ktorý sa mení pri každom otvorení. Nikto tak nemôže váš kód zistiť a zneužiť.

Ovládač Hormann pred garážovou bránou

A tu sa dostávame k bezpečnosti, ktorá je pri garážových bránach nanajvýš dôležitá. Seriózni výrobcovia dokážu vybaviť svoje brány rôznymi bezpečnostnými prvkami, ktoré chránia nielen pred krádežou či násilným vniknutím, ale zamedzia aj úrazom – ak napríklad počas zatvárania detekuje senzor v dráhe brány nejaký predmet či osobu, zastaví jej pohyb alebo obráti smer pohybu. Nezabudnite sa teda informovať u dodávateľa na bezpečnostné prvky, ktorými bude garážová brána vybavená.

Cena

Cena je, samozrejme, dôležitá, majte však na pamäti aj to, že garážovú bránu budete používať každý deň a určite vás nepoteší, ak nebude fungovať bez problémov. Zvážte preto vhodný pomer ceny a kvality. Cenu garážovej brány môže zvýšiť napríklad atypický rozmer či neštandardné úpravy, preto je dobré najskôr si vybrať konkrétny typ brány a tomu potom prispôsobiť rozmery garáže či otvoru a stavebnú pripravenosť.

Garáž GARDEON pre dve autá v béžovej omietke

Navyše suma, ktorú v konečnom dôsledku za garážovú bránu zaplatíte, zahŕňa nielen samotný produkt, ale aj cenu voliteľných prvkov, ako je napríklad pohon či ovládanie, a tiež montáž. Nestačí si teda pozrieť cenníky na webových stránkach, treba porovnávať celkové ceny. Najlepšie je vyžiadať si konkrétnu cenovú ponuku od dodávateľa, ktorý môže zostaviť „balíček“ na mieru vašim potrebám či rozpočtu.

Garáž pre jedno auto pri tehlovanom plote z pravej strany

Samozrejme, základom serióznej ponuky je vždy kvalitný produkt, preto sme v našej firme stavili na garážové brány spoľahlivej nemeckej značky Hörmann, ktorá garantuje špičkovú kvalitu svojich výrobkov. Aby sme ich zároveň vedeli ponúknuť za výhodné ceny, vybrali sme dva najžiadanejšie typy garážových brán – výklopné, pri ktorých možno dosiahnuť pri vysokej kvalite aj veľmi priaznivú cenu, a sekciové, s ktorými sa dá zabezpečiť najvyšší komfort spojený s bezpečnosťou, elegantným vzhľadom a dobrou tepelnoizolačnou schopnosťou.

Spoľahlivý dodávateľ

Garážové brány od renomovaných výrobcov, ku ktorým patrí aj značka Hörmann, nájdete v ponuke viacerých dodávateľov. Rovnako ako kvalitný produkt je však dôležitá aj jeho kvalitná a odborne zrealizovaná montáž, a tú by mal garantovať seriózny dodávateľ, ktorý má zaškolených a zručných zamestnancov. Skôr, než sa definitívne rozhodnete, preverte si preto referencie. Všímajte si tiež čas dodania a spôsob komunikácie – práve s dodávateľom budete totiž jednať o konkrétnych technických parametroch, termínoch, službách či záruke.