Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Čo je lepšie? Ak je garáž súčasťou domu, alebo ak je samostatná?

Garáž pre dve vozidlá
Publikované 14.10.2021 10:00

Výhodami garáže sú najmä pohodlie a bezpečnosť, o tom niet pochýb. Garáž poskytuje ochranu pred zlodejmi aj vandalmi a vy nemusíte v zime ometať sneh ani oškrabávať ľad z okien, v lete zas nesadáte do auta, ktoré pripomína rúru rozohriatu na upečenie koláča. Dôležitá otázka však znie: je lepšie, ak je garáž súčasťou domu, alebo keď stojí samostatne? Aká garáž je vlastne najvýhodnejšia?

Ako to už v živote chodí, ani na túto otázku neexistuje jediná správna a všeobecne platná odpoveď. Ideálne riešenie totiž závisí od konkrétnej situácie – od vašich preferencií, daností pozemku a samozrejme, od finančných možností.

Či už sa rozhodnete pre samostatne stojacu garáž alebo garáž, ktorá bude súčasťou rodinného domu, obe riešenia majú svoje výhody aj úskalia. Poďme si ich teda rozobrať podrobnejšie.

Garáž ako súčasť domu

Je určite neprekonateľná z hľadiska pohodlia, zároveň je však jednoznačne najdrahšou možnosťou.

Okrem spomínaného pohodlia spojeného s garážou ako takou, prináša garáž v dome aj ďalší komfort – z auta sa domov dostanete „suchou nohou“, čo oceníte najmä vtedy, ak sa vonku ženia všetci čerti a vy prídete s malými deťmi a veľkým nákupom. Za to, že vás od predsiene delia len jedny či dvoje dverí a celú cestu z auta až do obývačky absolvujete v teple a suchu, určite v duchu poďakujete mnohokrát za rok. Ibaže tento špás čosi stojí. Väčšia podlahová plocha a väčší obostavaný objem, samozrejme, znamenajú viac materiálu, viac práce a teda drahšiu stavbu.

A na čo si dať v tomto prípade pozor? Garáž, ktorá je súčasťou domu, môže zásadne ovplyvniť jeho fungovanie, preto je veľmi dôležitý dobrý projekt. Potrebné je v prvom rade kvalitné technické riešenie. V rámci neho sa navrhnú izolačné parametre konštrukcií tak, aby stavba splnila legislatívne požiadavky, ktoré sú dnes naozaj prísne, a tiež technické detaily, ako je vetranie priestoru garáže či odvod vody. Ak by totiž voda, ktorá z auta stečie, stála v garáži na podlahe, mohla by spôsobovať veľké problémy.

Rovnako dôležitý je aj návrh dobrej dispozície. Potrebné je totiž z teplotechnického hľadiska oddeliť vykurovanú obytnú časť domu od nevykurovanej (jej súčasťou môže byť okrem garáže aj pivnica, skladovacie či technické priestory), a tiež zabezpečiť, aby vás v obytných priestoroch nerušil hluk či zápach z garáže. Overeným riešením je, že sa z garáže prechádza do obytných priestorov cez vhodný medzipriestor, napríklad cez sklad, technickú miestnosť či práčovňu.

Už pri plánovaní domu by ste mali tiež dobre zvážiť veľkosť garáže, ktorá závisí nielen od počtu áut, ktoré v nej chcete parkovať, ale aj od ďalších možností využívania – garáž totiž často slúži aj ako dielňa či sklad športového a záhradného vybavenia.

Kedy áno, kedy nie?

Ak máte pozemok vo svahu a plánujete stavať poschodový dom, potom môže byť začlenenie garáže do domu naozaj výhodné, a to najmä vtedy, keď ju čiastočne alebo úplne zapustíte do terénu. Garážou pod domom sa vhodne využije priestor, ktorý nie je ideálny na bývanie, obytné miestnosti nad garážou zas môžu byť v kontakte s terénom a so záhradou.

Garáž ako súčasť domu môže predstavovať šikovné riešenie aj v prípade, ak túžite po komforte a bezpečnosti ktoré garáž poskytuje, no máte primalý pozemok na to, aby sa vedľa seba zmestili dom aj samostatne stojaca garáž. To, čo vám chýba na ploche, tak môžete vykompenzovať väčším počtom podlaží. Garáž pod domom (ideálne v pivnici) však môže aj pri bežne veľkom pozemku ušetriť plochu, ktorú potom môžete využívať ako záhradu.

Zakomponovanie garáže do domu však určite nie je dobrý nápad pri bungalove. Tieto stavby majú aj bez garáže veľkú zastavanú plochu a začleniť pod jednu obrovskú strechu ešte aj garáž by prinieslo viac komplikácií než osohu (napríklad s konštrukciou krovu, presvetlením priestorov uprostred dispozície atď.). Ak nechcete ísť do poschodia, riešením je buď prízemný dom s iným než štvorcovým pôdorysom (čo však už nie je bungalov), alebo samostatná garáž.

Samostatne stojaca garáž

Táto možnosť je finančne výhodnejšia, navyše má svoje prednosti aj z pohľadu plánovania. No a pokiaľ ide o pohodlie, aj tu sa obvykle dá nájsť vhodný kompromis.

Stavba domu predstavuje nemalú investíciu a postaviť garáž samostatne a neskôr je šikovný spôsob, ako si financovanie rozložiť na dlhší čas. Garáž jednoducho postavíte vtedy, keď vám to finančné možnosti dovolia. Navyše tak získate čas na to, aby ste si všetko nielen dobre premysleli, ale aj vyskúšali v praxi. Možno vám život ukáže, že by ste potrebovali väčšiu garáž než ste pôvodne uvažovali, alebo že bude pre vás vhodnejšia kombinácia jednoduchšieho a lacnejšieho prístreška pre auto a záhradného domčeka, do ktorého si uložíte bicykle, náradie či záhradný nábytok.

Okrem toho môžete na samostatnú garáž zvoliť lacnejší a praktickejší konštrukčný systém než na garáž, ktorá je súčasťou domu. Napríklad montované plechové garáže majú podstatne menšiu hrúbku steny, vďaka čomu ušetríte miesto na pozemku. Vyzerajú pritom ako murované a poskytujú rovnaký komfort aj bezpečnosť. Ďalšou výhodou montovanej garáže je, že jej stavba je naozaj rýchla a bezproblémová.

No a na čo si dať pri samostatne stojacej garáži pozor? Najmä na jej vhodné umiestnenie, dôležité je tiež zvoliť si správnu veľkosť. Ideálne pritom je, premyslieť si polohu garáže na pozemku už pri projektovaní domu, a to aj v prípade, že chcete stavbu garáže odložiť na neskôr, alebo ju len zvažujete ako jednu z možností. Keď bude totiž dom stáť, už ho neposuniete tak, aby ste vytvorili optimálne miesto aj na garáž. Ak plánujete postaviť garáž tesne pri dome, mali by ste pamätať tiež na také situovanie okien, aby ste ich budúcou garážou nezakryli.

Na premýšľanie o možnostiach umiestnenia domu a garáže na pozemku si doprajte dostatok času a zvážte pri tom rôzne varianty a detaily – môžete napríklad doplniť ku garáži prístrešok takým spôsobom, aby ste sa do domu dostali pekne pod strechou.

Prístavba garáže k domu

Máte starší rodinný dom a chceli by ste k nemu pristavať garáž? Premyslite si to. Stavba samostatnej garáže je vo väčšine prípadov lepším riešením než jej prístavba. Prečo? Prístavba garáže totiž znamená, že sa garáž stane súčasťou domu. Má teda zmysel len pri naozaj rozsiahlych rekonštrukciách, a aj to len vtedy, ak garáž začleníte do dispozície domu (napríklad na poschodí nad garážou budú obytné miestnosti).

Väčšinou je teda rozumnejšie postaviť samostatnú garáž, ktorá môže stáť hoci aj tesne pri dome. Okrem výhod spomenutých vyššie pritom môže zavážiť aj fakt, že na samostatne stojacu garáž s plochou do 25 m2 nepotrebujete stavebné povolenie, stačí ohlásenie stavebnému úradu.

Pri samostatne stojacej garáži môžete tiež popremýšľať nad ďalšími možnosťami, ktoré vám spríjemnia bývanie alebo splnia praktické požiadavky. Ak vám napríklad chýba v dome pivnica, šikovným riešením môže byť podpivničená garáž. Prípadne môžete ku garáži doplniť prístrešok, ktorý poskytne vhodný priestor na uloženie dreva či chránené parkovanie ďalšieho auta.

Zdroj (Source):
Fotobanka GARDEON