Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Klimatizácia v garáži? Radšej prirodzene vetrať!

Klimatizácia v stavbe na stene
Publikované 28.07.2023 10:00

Ak rozmýšľate nad zavedením klimatizácie do garáže, mali by ste vedieť niekoľko vecí. Ak sa pýtate, či je možné klimatizáciou garáž ochladiť, odpoveď znie – v zásade áno, ale…

Vo väčšine prípadov je veľmi náročné a neefektívne vychladiť garáž pomocou prenosnej alebo miestnej klimatizačnej jednotky. Chladenie garáže je náročnejšie ako chladenie akejkoľvek miestnosti v dome najmä preto, že väčšina garáží nie je zateplených a je postavená z materiálov so slabými izolačnými vlastnosťami. Takáto garáž nedokáže udržať vychladený vzduch a ani zabrániť teplému vzduchu pred vniknutím do garáže. Nastáva tu preto extrémne vysoké tepelné zaťaženie, ktoré klimatizačná jednotka nedokáže zvládnuť.

Rozkladací rebrík v záhradnom domčeku

 

Ak sa pýtate, či sa vás tento problém týka aj v prípade, že máte malú garáž, odpoveď je aj naďalej áno. Pravidlá stavebnej fyziky totiž platia nezávisle od rozlohy garáže. Pokiaľ malá garáž nie je zateplená a nemá doliehajúcu garážovú bránu zateplenú materiálom s dostatočnými izolačnými vlastnosťami, bude veľmi náročné ju efektívne vychladiť. Výkonná klimatizačná jednotka bude do určitej miery schopná znížiť teplotu v garáži, ale za vysokú prevádzkovú cenu. Klimatizácia by musela byť takmer nepretržite pustená. Chýbajúce izolačné vlastnosti garáže by pri jej vypnutí počas horúceho dňa vzduch ohriali. Ak by ste potom znova klimatizáciu v garáži zapli, aby vzduch ochladila, pracovala by na plný výkon v príliš krátkych intervaloch. Takéto používanie klimatizačnej jednotky by viedlo k opotrebovaniu kompresora, ktorý na podobný spôsob používania nie je navrhnutý a výrazne by tak skrátil životnosť celej klimatizačnej jednotky.

Najrozumnejšie a najekonomickejšie je v garáži zabezpečiť dostatočné prirodzené vetranie, aby vzduch v garáži nestál, neohrieval sa a prirodzene sa vymieňal.

Ak ste aj napriek tomu rozhodnutí, svoju garáž klimatizovať, prehodnoťte nasledovné faktory.

Ak plánujete v garáži klimatizáciu používať len príležitostne, nemusíte ju zatepľovať celú. Čas chladenia však môžete skrátiť a účinnosť zvýšiť, ak zaizolujete aspoň strop a garážovú bránu. Znížite tak veľkosť ochladzovanej plochy a mierne pomôžete udržaniu ochladeného vzduchu. Používanie klimatizácie bez akokoľvek zateplenej garáže je veľmi energeticky aj finančne neefektívne riešenie. Ak chcete klimatizáciu v garáži používať často a pravidelne, pretože ju využívate ako svoju pracovňu alebo ateliér, mali by ste pouvažovať o zateplení celého priestoru.

Vnútro izolovaného záhradného domčeka GARDEON

 

  • Veľkosť garáže

Rozloha garáže je dôležitá najmä pri výbere klimatizačnej jednotky s dostatočným výkonom, ktorá zvládne efektívne priestor ochladiť. Príliš vysoký výkon priestor vychladí rýchlo, čo zapríčiní vypnutie kompresora. Avšak pri nedostatočne zateplenej garáži sa veľmi skoro znova zapne a začne znova chladiť. Takýto častý cyklus ničí kompresor a skracuje jeho životnosť. Na druhej strane klimatizačná jednotka s príliš nízkym výkonom by nedokázala priestor vychladiť vôbec. Kompresor by sa v takomto prípade rýchlo preťažil, pretože by bol naopak neustále zapnutý.

Orientačný prehľad optimálneho výkonu klimatizačnej jednotky podľa objemu miestnosti.

Objem miestnosti (m3)

 Chladiaci výkon (kW)

33-66

2,0

42-84

2,7

48-116

3,5

83-166

5,0

116-332

7,0

166-332

10,0

200-400

12,0

233-466

14,0

  • Typ klimatizačnej jednotky

Garáž je možné chladiť tromi spôsobmi – prirodzeným vetraním, centrálnou klimatizáciou z domu alebo miestnou klimatizačnou jednotkou. Napojenie garáže na centrálnu klimatizačnú jednotku sa odporúča za predpokladu, že garáž spĺňa rovnaké podmienky zateplenia a vetrania ako ostatné obytné miestnosti. Miestna klimatizačná jednotka, ktorá chladí len jednu miestnosť, môže byť nainštalovaná buď napevno na garážovej stene alebo môže byť prenosná a vy ju tak môžete v prípade potreby využiť aj v iných častiach svojho domu.

Prenosné, alebo aj mobilné, klimatizačné jednotky predstavujú síce najjednoduchšie riešenie z pohľadu inštalácie, ale aj to najhlučnejšie a najmenej efektívne. Používajú totiž chladný vzduch z miestnosti na chladenie kondenzačnej cievky a následné vypúšťanie ochladeného vzduchu von z jednotky. V priestore sa tak vytvára „podtlak“, ktorý vtláča rovnaké množstvo horúceho vlhkého vzduchu, aby sa nerovnosť tlaku vyrovnala. Prenosná jednotka potom musí tento privedený horúci vzduch ochladiť a tento cyklus sa opakuje znova a znova, pričom sa stráca viac ako 50 percent menovitej kapacity klimatizačnej jednotky.

  • Umiestnenie klimatizačnej jednotky

Miestne klimatizačné jednotky majú väčšinou slabšie ventilátory, ktoré zabezpečujú cirkuláciu vzduchu. Neumiestňujte ich preto na koniec obdĺžnikového pôdorysu, ale do stredu najdlhšej steny garáže. Pokiaľ inštalujete klimatizačnú jednotku pod garážové okno, ktoré sa nachádza na konci obdĺžnikovej garáže, pomôžte cirkulácii vzduchu nainštalovaním dodatočných ventilátorov, ktoré budú ochladený vzduch vháňať na opačnú stranu garáže. Klimatizačnú jednotku s ventilačným otvorom do exteriéru neumiestnite v bezprostrednej blízkosti stropu. Chladenie by tak spôsobilo príliš veľké zaťaženie kompresora a bolo by neefektívne.

Zdroj (Source):
Fotobanka GARDEON