Ikona telefónu +421 903 18 18 18 Po - Pia 7:30 - 17:00

Koľko stojí stavba garáže?

Garáž pre auto s hnedou garážovou bránou
Publikované 26.05.2015 10:55

Stavba garáže nie je zďaleka len o základoch, omietke a streche. Čo všetko je nutné podstúpiť, aby pred vami vyrástla vysnívaná garáž, aké sú možnosti výstavby a koľko vás to všetko môže stáť? A čo tak stavba svojpomocne? 

Vo všeobecnosti sú prvé stavebné etapy pri realizácii garáže výkopové práce, ktorých cena sa pohybuje v priemere od 200€ – 500€ v závislosti od veľkosti betónovej platne. Potom prichádza na rad základová doska – podklad pod garáž. Treba počítať nielen s nákladmi na jej zhotovenie, ale aj s odbornou prácou ktorú vykonávajú stavební pracovníci. Cena sa môže vyšplhať v závislosti od veľkosti garáže na 500€ – 1 000€.

Ďalšou relevantnou etapou je výstavba garáže ako celku a to múry, krov strechy, dokončovacie fasádne práce na ktoré si pripravte min. 2 500€ – 3 500€ (garáž pre jedno auto). Neposlednou etapou je izolácia proti vode za niečo málo cez 100€. Garáž si vyžaduje klampiarske práce, ktoré vám strhnú z rozpočtu ďalších 100€ navyše.

Bez kvalitných a bezpečných garážových brán nebude garáž plniť svoje základné funkcie, cena za výklopnú bránu je zhruba 350€. Ceny sa líšia v závislosti od rozmeru garáže a z akého materiálu je zhotovená. Osloviť môžete firmy stavebné, drevárske alebo montážne, ktoré sú schopné sprostredkovať garáže na kľúč, ktoré môžu mať nasledujúce podobu:

Murovaná garáž

Bude vyžadovať všetky etapy popísané vyššie a jej výsledná cena a čas, ktorý býva v rozpätí niekoľko týždňov až mesiacov, bude najvyšší zo všetkých druhov garáží.

murovaná garáž

Prefabrikovaná betónová garáž

Vďaka betónovým dielcom sa čas strávený výrobou znižuje na 4 – 5 týždňov a cena oproti murovaným garážam klesá. Nevýhodou je nutnosť prepravy nákladným automobilom vybaveným žeriavom.

prefabrikovaná garáž

Drevená garáž

Táto jednoduchá garáž sa zaobíde bez väčšiny pracovných postupov popísaných v tomto článku, doba montáže je 1 pracovný deň. Výhodou je nízka cena a nevýhodou fakt, že vyžaduje údržbu.

drevená garáž

Oceľová garáž s omietkou

Nevyžaduje ťažkú ​​techniku ba ani dokončovacie fasádne práce, všetky dielce sú dovezené priamo z výrobného závodu už s hotovou omietkou a upravené tak, aby sa mohli ihneď zmontovať. Doba montáže je 6 hodín a výsledná cena až o 60% nižšia ako u murovaných garáží, od ktorých sú zároveň vzhľadovo na nerozoznanie.

garáž pre jedno auto

 

Stavba garáže svojpomocne

Náklady sa dajú minimalizovať ešte jedným spôsobom, ktorým je stavba garáže svojpomocne. Aby sa však naozaj ekonomicky vyplatila, je potrebné disponovať určitými zručnosťami a to:

– Byť zručným majstrom

– Obstarať materiál za rozumnú cenu

– Vedieť osadiť odkvapový systém

– Vyznať sa v aplikácii izolácie

– Zvládať základy pokrývania

– Montáž garážovej brány

Ak neberieme do úvahy fakt, že stavba svojpomocne nebude po stránke dizajnu a estetiky to pravé orechové, môžete sa dostať na hranicu 1 500€ – 2 000€ v prípade, že si všetko urobíte sami.

No ak budete potrebovať pomocníkov a materiál zoženiete za cenníkové ceny, konečná suma výstavby sa bude líšiť od garáže na kľúč len sporadicky, ak pripočítate čas a prácnosť venovanú výstavbe.

„Neodbornosť pri stavbe svojpomocne sa nevypláca. Môže vás stáť nielen ďalšie nečakané výdavky, stratu či zničeniu vozidla, ale aj zdravie či dokonca život.“