Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Prečo moje auto nechce naštartovať?

Auto v servise
Publikované 09.02.2021 10:00

Prídete k autu. Chcete sa pohnúť, no auto neštartuje. Hrobové ticho značí problém, ktorý musíte vyriešiť. Ale ako? Nemusíte hneď panikáriť. Najskôr skontrolujte, či nejde o jednu z najčastejších príčin, kvôli ktorým vaše auto neštartuje. Prezradíme vám aj to, kedy sa vám oplatí radšej volať do servisu.

Je vaše vozidlo ešte v záruke? Pokiaľ áno, odporúčame vám zavolať rovno svojmu predajcovi, aby ste svojou domácou opravou neporušili záruku. Ak máte však staršie auto, v článku zistíte, ako ho spojazdniť doma.

Vybitá či mŕtva batéria

Pokiaľ sa vám nepodarilo vaše auto naštartovať, mali by ste začať práve kontrolou autobatérie. Pri starších vozidlách obvykle robí štartovanie problémy ešte predtým, ako sa batéria úplne vybije. A to najmä v zime. Na kontrolu stavu batérie využite voltmeter. Namerali ste hodnotu pod 12 V? Je veľmi pravdepodobné, že batérii už dochádzajú alebo dokonca došli sily.

Batéria v aute

Niekedy si za vybitú batériu môžeme sami. Nechali sme napr. svetlá svietiť celú noc. Batériu v takýchto prípadoch treba „nakopnúť“. Budete potrebovať štartovacie káble a kamaráta, ktorý vlastní auto. Máte? Dobre. Naštartujte kamarátove auto. Zapojte kladný kábel na vaše vozidlo a následne na pomáhajúce auto. Potom urobte to isté s druhým káblom, aby ste prepojili záporné póly. Toto je prvá možnosť.

STartovacie káble

Druhou možnosťou je využiť autonabíjačku, ktorou však nabíjanie trvá dlhšie. Podarilo sa vám naštartovať motor? Super, môžete vyraziť na cesty. Ak sa vám nepodarilo batériu prebrať a nevykazuje „známky života“, musíte kúpiť novú.

Autonabíjačka

Problém pri štartovaní ešte môže spôsobovať skorodovaný kábel, ktorý vedie k batérii. Vtedy je najlepšie zavolať odťahovku do servisu, aby vám ho automechanik vymenil.

Vypálené poistky

Ak je batéria v poriadku, skontrolujte si poistkovú skrinku. Vidíte poistku s čiernym nádychom či pretrhnutým káblikom? Pokiaľ táto prepálená poistka súvisí priamo s motorom, auto kvôli nej nemusí naštartovať. Musíte kúpiť náhradnú a vymeniť ju.

Poistky

Nefunkčné sviečky/žhaviče

V benzínovom motore sa nachádzajú sviečky, ktoré majú tiež svoju životnosť. To isté platí pre žhaviče (žeraviace sviečky), ktoré zase obsahuje dieselový motor. V prípade nefunkčných sviečok vám odporúčame vymeniť všetky naraz, pretože je pravdepodobné, že život sa kráti aj ostatným. Odborníci odporúčajú vymeniť sviečky cca po 60 000 najazdených kilometroch.

Žhavič

Chybný spínač zapaľovania

Ak vložíte kľúč do zapaľovania, otočíte ho do stredovej polohy a kontrolky nezasvietia, podozrievajte spínaciu skrinku. Opravu spínacej skrinky by sme však nechali na odborníkov, keďže ide o zložitý komponent vozidla.

Dohryzené káble

Žiaľ, tento problém je ťažko odhaliteľný a navyše sa nemusí prejaviť hneď. Ani neviete a zrazu nenaštartujete. V tomto smere sú myši a potkany jedny z najdrahších „domácich zvierat“. Prevenciou je parkovanie auta v garáži, aby sa vám pod kapotou neusídlili votrelci. A nemusia to byť len hlodavce…

*Kuriozita z ciest

Jeden z našich zákazníkov nám porozprával príbeh o tom, ako išiel s kamarátmi autom na výlet. Na prvej pumpe sa im zdalo, že počujú mňaukanie. Mysleli si, že niekde v okolí sa nachádza mačka. Nevenovali tomu pozornosť a pokračovali ďalej. No tlmené mňaukanie na druhej pumpe sa im už zdalo veľmi podozrivé. Otvorili kapotu, pod ktorou sa skrývalo, našťastie živé, mačiatko. Nie každý príbeh má však šťastný koniec, preto radšej parkujte auto v garáži.

Kedy volať profesionálov? Ak už ste vyčerpali všetky možnosti, ktoré sme uviedli, volajte do autoservisu. Môže sa stať, že ide o zložitejšiu opravu, ktorú zvládne iba skúsený mechanik. A taký je na nezaplatenie.

Auto v garáži

Zdroj (source):
fotobanka GARDEON
Za fotografiu garáže ďakujeme nášmu zákazníkovi pánovi Dugovičovi
https://www.zarucene.sk
https://www.autotechna.sk
https://www.presmartfon.sk
https://www.club-opel.com