Ikona telefónu +421 903 18 18 18 Po - Pia 7:30 - 17:00

3 jednoduché kroky, ako sa postarať o garážovú bránu

Stará garážová brána
Publikované 27.06.2018 10:12

Denne sa otvára a zatvára. Stačí jedno tlačidlo. Nemusíte urobiť ani krok navyše, aby vám poslúžila. Roky odoláva slnku, vetru, dažďu, snehu i hlodavcom, ktorí sa chcú vplížiť do vašej montovanej garáže. Chcete, aby vydržala čo najdlhšie? Pozrite sa, ako sa starať o vašu garážovú bránu. 

  1. Čistite ju pravidelne

Základom je pozametať špinu (lístie, kamienky a pod.), ktorá sa bežne dostáva pod bránu. Každá nečistota totiž ničí jej tesniacu funkciu. 

Upratovanie v záhradnom domčeku

Taktiež z času na čas vyčistite aj bezpečnostné senzory (chránia bránu pred nárazom do cudzích predmetov), aby neprotestovala, keď ju budete chcieť zavrieť. :)

Samotné dvere umyte vodou a bežným čistiacim prostriedkom. Následne ich vytrite do sucha. Pri čistení vodou sa, samozrejme, vyhnite kovovým častiam brány, aby nezačali hrdzavieť. 

Čistenie garážovej brány

  1. Namažte ložiská a valce

A keď už sme pri kovových komponentoch, pravidelné mazanie valcov, ložísk, pántov či pružín im predĺži život a zabezpečí plynulý chod brány bez vŕzgania. Avšak nikdy neaplikujte mazivo priamo na koľajnice. 

Čo použiť na mazanie? Domáci majstri vám poradia tradičného pomocníka WD-40-tku či olej. Niektorí odborníci však namietajú, že silikónový alebo lítiový sprej sú lepšie alternatívy, pretože práve kombinácia oleja a prachu vytvorí lepkavú zmes. 

WD-40 prípravok na mazanie

  1. Skontrolujte vyváženie

Kedy je vaša elektrická garážová brána nevyvážená? Urobte jednoduchý test. Odpojte ju od motora alebo povoľte manuálne ovládanie dverí. Upozorňujeme, aby ste predtým zavreli garážovú bránu. V opačnom prípade by ste mohli prísť k úrazu, ak by sa na vás zvalila kvôli tomu, že nie je vyvážená.

Garážová brána na pohon s osvetlením

Pointou vyvážených dverí je, že ostanú na mieste, kdekoľvek ich manuálne ponecháte. Pokiaľ sú dvere veľmi ťažké a po zdvihnutí neudržia svoju polohu, ale „padnú“ dole, vtedy ich treba vyvážiť. Na internete nájdete množstvo návodov, ale ak s tým nemáte skúsenosti, odporúčame vám vyhľadať profesionála.

Bonusový tip: Vyberte si kvalitu

A napokon, keď si vyberiete bránu, ktorá je až podozrivo lacná, existuje vysoká šanca, že sa pokazí aj napriek vašej najlepšej starostlivosti. Naša spoločnosť preto dlhodobo spolupracuje s nemeckým výrobcom Hörmann, špičkou v segmente. Takže už pri výbere brány buďte opatrný. Ak potrebujete poradiť, napísali sme článok, kde porovnávame jednotlivé typy.

Drevená garáž pri modernom drevodome

Dúfame, že tento článok bol pre vás užitočný. A pokiaľ sa vám aj napriek tomu pokazila garážová brána, prečítajte si možné príčiny, prečo nefunguje a ako to napraviť.

Zdroj:
https://bauergaragedoors.com/
http://www.perfectsolutionsgaragedoor.com/
https://www.thespruce.com/
http://doorstoday.com/
https://www.homedepot.com/
https://power4kids.info/