Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Ako si zriadiť YouTube štúdio v garáži alebo záhradnom domčeku

Miestnosť na nahrávanie
Publikované 30.09.2021 10:00

Hľadáte miesto, kde by ste mohli robiť svoje videá na YouTube? Už vám na ich natáčanie nestačí vaša izba či spálňa, kde vás vyrušujú ostatní členovia rodiny a bežný ruch domácnosti? Vytvorte si YouTube nahrávacie štúdio v garáži alebo v záhradnom domčeku! Poradíme vám, ako na to.

Vhodný priestor

Na natáčanie videí budete potrebovať priestor s rozmermi približne 3 x 3 m, možno však vystačíte aj s menším – všetko závisí od toho, aký typ videí chcete robiť. Napríklad na let´s play naozaj netreba veľa miesta, na rozprávanie o rôznych témach zo života ho budete potrebovať o niečo viac, pokiaľ nebudete pred kamerou sami, minimálny priestor vám určite stačiť nebude. Overený nápad je, použiť na vytvorenie štúdia časť garáže, prípadne si na tento účel môžete vyhradiť celý záhradný domček. Aby ste mohli pri práci využiť denné svetlo, najlepší je záhradný domček s oknom. V bežnej garáži by ste museli nechať otvorenú bránu, ibaže to by vás zasa rušili zvuky zvonka.

Ak teda garáž len plánujete, myslite na to, že by mala byť dostatočne veľká a mať aj okno, ak chcete využiť garáž, ktorú už máte, umiestnite nahrávacie štúdio radšej čo najďalej od garážovej brány. Aby ste dosiahli kvalitnejší zvuk, môžete tiež odhlučniť priestor pomocou penových panelov. V garáži zrejme elektrický rozvod máte, no do záhradného domčeka bude potrebné elektrinu priviesť, pretože bez nej sa určite nezaobídete. Pokiaľ uvažujete o novom záhradnom domčeku, pamätajte teda nielen na okno, ale aj na privedenie elektriny, prípadne i vody – tá sa bude hodiť najmä ak chcete robiť beauty témy. Užitočné je tiež zateplenie a možnosť vykurovania, čo vám umožní využívať svoje štúdio po celý rok.

Zariadenie

Aj vybavenie štúdia závisí od toho, o čom budú vaše videá. Napríklad beauty yutuberky sa určite nezaobídu bez toaletného stolíka s taburetkou a zrkadlami, zíde sa im aj komoda na kozmetiku a biely stôl alebo iná vhodná plocha na natáčanie produktov. Pokiaľ chcete komentovať či robiť rozhovory, budete potrebovať sedenie, najlepšie pre dvoch – môže to byť pokojne lacná dvojmiestna pohovka, ale aj stoličky, prípadne barovky alebo taburetky. Prosto niečo, na čom sa budete cítiť pohodlne a prirodzene. Je pritom dobé, ak sú v zábere aj predmety, ktoré súvisia s vaším obsahom, takže sa vám zídu nejaké police, príručný stolík či iné úložné plochy.

V každom prípade budete na natáčanie potrebovať vhodné pozadie. Stena, ktorá bude v zábere za vami, môže byť len jednoduchá biela, no môžete na ňu aj nalepiť fototapetu s vhodným motívom či vliesovú tapetu. Vliesové tapety nie sú drahé a ponuka je naozaj široká, pri výbere však pamätajte na to, že pozadie by nemalo byť zbytočne pestré. Môžete si tiež zaobstarať fotografické pozadia v rôznych farbách, ktoré tak budete môcť striedať. K dispozícii sú aj súpravy fotopozadí s osvetľovacím systémom, ktoré obsahujú viacero pozadí a rôznych svetiel.

Ak chcete napríklad komentovať počítačové hry, prípadne vkladať svoj obraz do virtuálnej scény, budete potrebovať zelenú stenu – či už použijete náter vhodnou farbou, obyčajné rovné zelené plátno, alebo profesionálne zelené fotopozadie, pri postprodukcii tak budete môcť video kľúčovať, teda spojiť viacero obrazov do jedného. A keď sme pri postprodukcii, pri tej sa vám okrem dostatočne výkonného počítača bude hodiť aj pohodlná pracovná stolička a stôl, keďže pri strihaní a upravovaní videí strávite dosť času.

Svetlo

Svetlo je pri natáčaní videí dôležité, takže sa oplatí urobiť zopár pokusov, aby ste dosiahli čo najlepšie osvetlenie. Výhodou môže byť v tomto smere okno – je to prirodzené svetlo, navyše zadarmo. Avšak len počas dňa a v dobrom počasí, čo býva v zime problém. K základnej výbave youtubera preto určite patrí osvetlenie. Na vytvorenie dobrých svetelných podmienok pri umelom osvetlení sa hodia aspoň tri nastaviteľné štúdiové svetlá – dve z bokov, pod uhlom asi 45°, jedno zozadu zhora, aby zjemnilo tiene.

Šikovným vybavením pre youtuberov je tzv. softbox, čo je niečo ako silná lampa v malom „stane“, vďaka ktorému je dopadajúce svetlo mäkšie. Užitočná môže byť aj difúzna odrazová doska, ktorá síce svetlo nevytvára, ale odráža ho, takže pomocou nej môžete zjemniť dopadajúce svetlo či tiene. Beauty youtuberky sa určite nezaobídu bez kruhového svetla, doprostred ktorého sa upevní fotoaparát alebo mobil. Dokáže totiž rovnomerne nasvietiť tvár a eliminovať lesky, takže je výborné na natáčanie či fotenie tváre a detailov líčenia.

Technické vybavenie

Pri technickom vybavení je rozumné začať s tým lacnejším. I keď má svoje obmedzenia, istotne vám bude stačiť, kým si osvojíte potrebné zručnosti. Pokiaľ o tejto téme veľa neviete, skúste sa poradiť s priateľom či známym, alebo si pozrite tematické recenzie, hoci aj na YouTube. Na začiatok vám možno pomôžu aj naše jednoduché odporúčania.

K základnému vybaveniu pre youtubera patrí kamera. Natáčať však môžete pokojne aj na telefón – ide predsa hlavne o obsah vašich videí. Mobil je univerzálnou a dostupnou voľbou a jeho výhodou je aj jednoduché ovládanie, nevýhodou zas o niečo nižšia kvalita obrazu. Dôležité pritom je, aby mal rozlíšenie aspoň full hd a kapacitu pamäte aspoň 64 GB. Na vlogy sa hodí aj malý kompaktný fotoaparát s výklopným dispejom. Perfektné vybavenie na natáčanie videí na YouTube v štúdiu predstavuje fotoaparát s výmennými objektívmi, s ktorým dosiahnete naozaj vysokú kvalitu obrazu.

Môžete napríklad zoomovať na detaily tváre, alebo nastavením hĺbky ostrosti dosiahnuť zaujímavé efekty – zaostriť na dôležitý detail v pozadí, či naopak, pozadie za vami rozostriť. Výhodou je univerzálnosť (rôzne možnosti zaostrovania či štýlu záberu), nevýhodou vyššia cena a komplikovanejšie ovládanie. Lepšie je pritom investovať skôr do kvalitného objektívu, ktorý môžete využívať aj keď vymeníte kameru, určite sa vám bude hodiť automatické ostrenie.

K videokamere či telefónu budete potrebovať aj statív, teda tripod, na ktorý si zariadenie pri natáčaní upevníte. Vyberte si vhodnú výšku (podľa toho, či bude stáť napríklad na skrinke či stole, alebo na zemi) a typ závitu, resp. držiaka na mobil, dôležitá je aj nosnosť. Všeobecne sa dá povedať, že s vyššou cenou sa zvyšuje aj stabilita.

Na záznam zvuku vám na začiatok zrejme postačí interný mikrofón mobilu či kamery. Pokiaľ však ide o kvalitu, nečakajte pri ňom zázraky. Väčšina youtuberov používa externé smerové mikrofóny, ktoré predstavujú dobrý pomer ceny a výkonu. Majú väčší dosah a môžete si pri nich nastaviť napríklad potlačenie ruchov z okolia či rôzne úrovne zvuku. Na nahrávanie rozhovorov sa dajú využiť aj bezdrôtové klopové mikrofóny. Kvalitný stolový mikrofón je dôležitý najmä pri komentovaní videohier, pri ktorom, naopak, až tak nezáleží na kvalite kamery – na let´s play úplne stačí jednoduchá web kamera.

Postprodukcia

Na vytváraní videí budete v prvom rade potrebovať výkonný počítač. Najdôležitejší je pritom procesor – na začiatok by mal byť aspoň dvojjadrový, na úrovni Intel i3, so 4 GB operačnou pamäťou.

Na úvod vám určite postačí niektorý z programov na strihanie a úpravu videí, ktoré sú zadarmo – napríklad Windows Movie Maker, iMovie, alebo freeware verzia programu Davinci. Nedokážu síce úplne všetko, ale to zrejme zo začiatku ani vy :). Strih, popisky či jednoduché prechody zvládne aj ten najzákladnejší.

Už máte o svojom YouTube štúdiu jasnú predstavu? Tak potom máte to podstatné. Zaujímavé nápady, plán a odhodlanie sú totiž základ, vybavenie môžete vylepšovať postupne.

 

Zdroj (Source):
Fotobanka GARDEON
https://www.imgur.com
https://www.metricool.com
https://www.technicallyeclectic.com
https://www.pinterest.com