Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Garáž – ideálne miesto pre modelárov

Chlap modeluje lietadlo
Publikované 15.03.2017 22:21

Ste modelár a hľadáte miesto, kde by ste si vytvorili kútik pre svoje diela, alebo potrebujete väčší priestor na ich realizáciu? Nebavia vás už hádky s rodinou, že je v obývačke neporiadok a v dome smrdí lepidlo?

Ak doma nemáte k dispozícii samostatnú miestnosť, kde by ste sa mohli pohodlne rozložiť s modelmi a príslušným vybavením, do úvahy prichádzajú útočiská ako povala, pivnica, záhradný domček či garáž. Kým pri povale a pivnici môžete „bojovať“ s problémom nízkych stropov, pri garáži a záhradnom domčeku sa tohto obávať nemusíte.

Garáž – to správne miesto pre váš koníček

Veľkorysú plochu pre realizáciu aj uskladnenie už hotových modelov ponúka najmä garáž pre dve autá. Nezúfajte však ani pri menších rozmeroch. Vytvoriť si priestor, ktorý vám poskytne nielen dostatok miesta, ale kde budete mať všetko, čo potrebujete a hlavne poruke, nie je nič náročné. A v prípade, že práve nestaviate lietadlo reálnych rozmerov, zmestí sa vám do garáže pohodlne aj s vaším autom.

Aby ste v garáži mohli modelovať, ideálne je zabezpečiť garáž možnosťou termoregulácie a tečúcou vodou. Nie je to však nutnosť. Dôležité je, aby vám poskytla súkromie. V neposlednom rade je výhodou modelárne v garáži spokojnosť manželky a rodiny. Predsa len, modelárstvo väčšinou nie je synonymom poriadku. Koniec hádkam o bordeli! Keď prácu skončíte, začnete zasa tam, kde ste prestali. Ušetríte tak čas a zbavíte sa povinnosti večného spratávania, čistenia stola, podlahy a podobne.

Zanedbateľná nie je ani bezpečnosť, ktorú garáž zaručí pre vaše deti. Určite viac ako akákoľvek miestnosť v dome, zníži riziko prehltnutia malých častí, dýchania používanej chémie či poranenia ostrými predmetmi. A aj hotové modely budú pred malými ručičkami viac v bezpečí.

Apropo, chémia. Garáž poskytuje aj možnosť nepretržitého vetrania, ktoré je dôležité pri používaní farieb, lakov, riedidiel a podobných prípravkov. Stačí otvoriť bránu, okno alebo vybaviť garáž kvalitným vetracím systémom. Dizajnová montovaná garáž pre dve autá

Must have alebo bez čoho sa v garáži neobídete

Konkrétna výbava garáže ako modelárne je, samozrejme, individuálna a závisí od typu modelovania, ktorému sa venujete. Niektoré veci však potrebuje každý modelár.

V prvom rade je to pevný stôl. Praktický môže byť v tvare písmena „L“, ktorý umiestnený do rohu nezaberie veľa miesta, ale poskytne dostatok priestoru a komfortu mať všetko na dosah ruky. K tomu už len pohodlná stolička či kreslo a základ modelárskej dielne je zabezpečený.

Dôležité sú, samozrejme, kvalitné svetelné podmienky. V garáži je väčšinou prítmie. Vybaviť sa teda dobrou lampou s kvalitnými žiarovkami je nevyhnutnosť.

Samostatnou kapitolou je odkladací priestor na rozpracované aj hotové modely. Ideálny je policový systém alebo niekoľko vitrín na dokončené kúsky. V garáži sa dá takisto vytvoriť výborný úložný priestor na rôzne príslušenstvo, ktoré k modelovaniu potrebujete. Tu si môžete prehľadne uložiť drobné náradie či potrebné chemické prostriedky – či už podľa farieb, výrobcu, frekvencie používania. Je to len na vás.

Tí najväčší fajnšmekri potrebujú k práci často jeden, či dva kompresory, rôzne brúsky, zverák alebo sústruh. A kde inde ako v garáži si viete toto všetko predstaviť?

Ak svoj modelársky priestor beriete aj ako súkromnú oázu pokoja, nezabudnite ani na počítač a prístup na internet. Chcete byť predsa v spojení so zvyškom modelárskej komunity. Navyše si kedykoľvek môžete pozrieť návody na internete, alebo nájsť dobré rady od ostatných. Aj ten najskúsenejší modelár občas potrebuje poradiť či inšpirovať sa.

Nástrahy v garáži

Modelovanie v garáži má mnoho výhod, no aj tu si treba dávať pozor na niekoľko nástrah. Jedným z nich je znečistenie z výfuku. Otváraním garážovej brány by vás mohol prekvapiť prievan či vietor.

Čo sa týka podlahy, ideálne je vyhnúť sa studenému betónu. Jednak vám na ňom v garáži bude chladno a na druhej strane si použitím iného materiálu ochránite vybavenie a modely pred nepríjemnými zimnými mrazmi. A v neposlednom rade vlhkosť. Nielen papierový modelári si musia strážiť vlhkosť prostredia, v ktorom pracujú.