Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Unikátna epoxidová podlaha. Ako na ňu?

Vlado Voštinár v dvojgaráži od GARDEON
Publikované 15.12.2021 13:00

Trápi vás škaredá podlaha v garáži? Je nerovná alebo dokonca zničená? Skúste zázrak s názvom epoxid. Jeho nanášanie je jednoduché a údržba nevyžaduje veľa času. Epoxid je odolný voči škvrnám a ľahko sa umýva. No a pridaním nového vrchného náteru staršej podlahe ľahko navrátite pekný vzhľad. Poďte sa pozrieť na jednoduchý návod, ako vytvoriť epoxidovú podlahu vo vašej murovanej či montovanej garáži. 

Krok č.1 – čistý podklad

Na to, aby epoxidový náter držal a bol pekne hladký, potrebujete podklad poriadne vyčistiť. Vymeťte špinu. Povysávajte či umyte dlážku. Čím dôkladnejšie si podlahu pripravíte, tým lepšie sa vám bude epoxidová farba nanášať. A o to lepší bude konečný výsledok.

Krok č.2 – rovný povrch

Chcete, aby nová podlaha bola dokonalá? Nerovnosti povrchu, na ktorý položíte náter, by vám mohli plány pokaziť. Na vyplnenie drobných dier v dlážke vám postačí špachtľa a trochu tmelu. Pozatierajte všetky jamky či drobné škáry.

Krok č.3 – príprava priestoru

Podlahu ste vyčistili a vyrovnali? Nastal čas na prípravu zvyšného priestoru v garáži. Na ochranu stien použite maliarsku pásku. Pripevnite ňou ochrannú fóliu, vďaka ktorej steny garáže zostanú čisté.

Krok č.4 – miešanie epoxidu

Dvojzložkový epoxidový náter vymiešajte z farebnej bázy riediteľnej vodou (zložka A) a tvrdidla (zložka B). Obe časti spolu dôkladne zmiešajte. Nechajte aspoň 20 minút odstáť a môžete natierať.

Krok č.5 – nanášanie náteru

Najprv naneste zmes na miesta, v ktorých sa stretáva dlážka so stenou, pomocou malého štetca. Následne aplikujte epoxidovú farbu na celý povrch dlážky. Odporúčame vám použiť maliarsky valček s dlhou rúčkou. Plánujete naniesť dve vrstvy? Nechajte prvú zaschnúť aspoň 12, no najlepšie 24 hodín. Potom naneste druhú vrstvu.

S vymiešaným epoxidom sa dá pracovať maximálne 1,5 až 2 hodiny. Vymiešajte si preto vždy iba primerané množstvo farby, o ktorom s určitosťou viete, že ho miniete. Pri nanášaní sa snažte pracovať rýchlo, ale zároveň opatrne.

Chcete, aby bola podlaha protišmyková? Využite tzv. dekoračné akrylové lupienky/chipsy. Pokryte nimi ešte vlhkú farbu. Po aplikácii lupienkov je vhodné použiť ešte vrchný ochranný náter. Ten takisto obsahuje komponenty A a B, ktoré jednoducho zmiešate.

Po nanesení všetkých náterov nechajte výsledok schnúť aspoň 1 celý deň. Za takýto čas podlaha dôkladne preschne. Plnú záťaž, napríklad zaparkované auto, je však schopná zniesť najskôr 72 hodín od zaschnutia. Preto buďte trpezliví a pár dní vydržte. Nová dlážka sa vám za to odvďačí skvelým vzhľadom a vlastnosťami.

Zdroj:
Fotobanka GARDEON
http://learncoatings.com/
http://guigaoliveira.me/