Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Zahŕňa vaša poistná zmluva aj garáž, záhradný domček či prístrešok na auto?

Osvetlený záhradný domček
Publikované 16.07.2018 10:46

Začínate nový pracovný deň plný energie. Po rannej kávičke odchádzate do práce. Vojdete do garáže a vidíte neskutočný neporiadok. Všetko je rozhádzané a dokonca chýba kosačka aj bicykel. Vaša intuícia neklame. Áno, vykradli vás. Dnes vám priblížime rôzne typy poistenia vášho domova, ako aj odporúčania, na ktoré by ste určite nemali zabúdať. Kedy poistenie zahŕňa aj vašu garáž, prístrešok či záhradný domček? 

Poistenie nie je dôležité iba v prípade krádeže, ale aj pri živelných katastrofách. Záplavy, prudký vietor, požiar. Dúfame, že ste ich nezažili a ani nezažijete. Ale ak sa raz niečo také stane, je dobré byť pripravený. A poistený.

Vyberte si správny typ poistenia

Uzavretie poistnej zmluvy na dom alebo byt je pre vás samozrejmosťou. Ale viete, aký typ potrebujete? Poisťovne vám ponúkajú dva druhy – poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Ľudia si často myslia, že je to jedno a to isté, no poisťovne ich spravidla zmluvne rozdeľujú aj napriek tomu, že ide o rovnakú stavbu.

Strom zničil dom po búrke

Pri oboch typoch poistenia máte zvyčajne v poistnom krytí zastrešené aj takzvané vedľajšie stavby, ako sú montovaná garáž, prístrešok na auto či záhradný domček. Rozhoduje však to, čo je aj reálne na papieri – v zmluve. Pred podpisom si všetko skontrolujte.

Čo potrebujete poistiť?

Aký je vlastne rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti a domácnosti? Jednoduchý. V prvom prípade, poistenia nehnuteľnosti, sa do škodovej udalosti radia stavebné časti domu, garáže či záhradného domčeka, ako sú múry, strecha, podlaha, strop, okná, dvere a iné. Práve samotná stavba je najviac zasiahnutá po živelných udalostiach. 

Na hnuteľné veci sa vzťahuje druhý typ – poistenie domácnosti. Ide o všetko, čo z domu (garáže, domčeka, inej stavby) vypadne, pokiaľ ho otočíte hore nohami. Resp. ide o veci, ktoré môže zlodej zobrať, ak sa dostane dnu. Toto poistenie sa vám teda zíde pre prípad spomínanej krádeže.

Obsah za (ne)málo peňazí

V garáži uskladňujete veľa „nepotrebných“ vecí často vo vysokej finančnej hodnote, napr. bicykel. Aj montovaný záhradný domček predstavuje miesto na úschovu napr. kosačky alebo drahého náradia. Nevyhovujú vám štandardné sumy poistného? Máme možnosť pripoistiť si cenné veci. Pritom majte na pamäti, že garážované auto a jeho príslušenstvo je výhradným predmetom havarijného poistenia. Takže ho z tejto zmluvy pokojne môžete vynechať.

Požiar pri dome

Je vaše poistenie stále aktuálne?

Pokiaľ nie, môžete sa pri poistnom plnení dostať do nepríjemnej situácie – ide o tzv. podpoistenie. Ceny nehnuteľností sa neustále menia. Navyše hodnotu domu priamo ovplyvňujete aj rekonštrukciou. 

Rozdiel medzi skutočnou cenou nehnuteľnosti (domácnosti) a poistnou sumou sa odzrkadlí na nižšom poistnom plnení, ktoré vám spoločnosť vyplatí. Odborníci preto odporúčajú poistné zmluvy aktualizovať každých 5 rokov. Už ste si tú svoju skontrolovali?

DOm pod vodou po potope

Pri vzniku škody poisťovňa prioritne prihliada na Všeobecné poistné podmienky (VPP). Ide o formy zabezpečenia, ktoré boli zmluvne stanovené pri podpise zmluvy. Napr. kvalitná garážová brána je jednou z podmienok. Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je komplexným a najlepším riešením na ochranu celého vášho majetku.

Zdroj:
https://gardeon.sk/blog/aky-pevny-je-montovany-domcek-realna-skuska-zivlov/
http://cliffmass.blogspot.com/2017/10/the-real-story-behind-california.html
http://www.wbur.org/onpoint/2017/08/29/harvey-flood-insurance-program