Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Zvažujete záhradné ohnisko? Tu je pár vecí, ktoré by ste mali vedieť

Oheň horí v ohnisku
Publikované 17.03.2021 12:36

Láka vás čaro vlastného ohniska na záhrade, na chalupe či na chate? Len si tak sedieť pri blčiacom ohníku so svojou rodinou a kamarátmi. Dnes vám prezradíme, čo všetko by ste mali vedieť predtým, ako si vyberiete ohnisko. Kupované či vyrobené doma? Statické alebo prenosné? Radi vám poradíme, ktoré sa vám viac oplatí.

Ak si kupujete ohnisko v obchode

Predstava posedenia pri ohnisku na záhrade je lákavá. Ale premýšľali ste nad tým, že by sa vám zišlo aj na chate či chalupe? Najjednoduchšie je kúpiť si prenosné ohnisko. Máva tvar veľkej misy. Väčšinou sú záhradné ohniská vyrobené z ocele alebo iného kovu s ohňovzdorným náterom na povrchu. Bezpečnostným prvkom je ešte sieťový poklop, ktorý zabraňuje odletu praskajúceho dreva.

Príprava ohniska

Alternatívou je ešte krbové ohnisko s komínom. To má ale ťažšiu konštrukciu v porovnaní s prenosným. Kúpa ohniska sa zdá byť jednoduchým riešením. Ale čo financie? Ceny sa pohybujú v rádoch desiatok eur. Ak chcete ušetriť, ohnisko si jednoducho vyrobíte aj vlastnými rukami. Stavba vám zaberie len jeden víkend a postačí vám na ňu minimálny rozpočet.

Ak ste sa rozhodli vyrobiť si vlastné ohnisko

Vyberte si miesto v záhrade, ideálne rovinu, ktorá je vzdialená minimálne pár metrov od domu, garáže či iných okolitých stavieb. Určite by ste nechceli ohroziť svoju montovanú garáž, dom alebo dokonca dom vašich susedov či záhradný domček. Tipy na umiestnenie ohniska platia aj pre tie kupované.

Jama na ohnisko

Príprava ohniska

Prepríprava ohniska

Čo sa týka základov, môžete, ale nemusíte vyhĺbiť väčšiu jamu. Závisí to od toho, ako chcete, aby vaše záhradné ohnisko vyzeralo. Takže ide skôr o dizajnovú záležitosť. Na stavbu kruhu môžete použiť tehly, kamenné kvádre či betónové tvárnice. Na spevnenie jednotlivých poschodí využite maltu. Z bezpečnostných dôvodov odstráňte zeleň a burinu minimálne 30 cm od okraja ohniska. Okolie vysypte menšími kamienkami podľa vášho vkusu. Následne nimi vysypte aj vnútro ohniska. A je to.

Príprava ohniska

Príprava okolia ohniska

Betón okolo ohniska

Nech už si záhradné ohnisko kúpite, či sami vyrobíte, každopádne rátajte aj s priestorom na sedenie. Okolo viete poukladať záhradné stoličky alebo lavice.

Vždy dbajte na bezpečnosť, s ohňom nie sú žarty

Samozrejme, na záver si nemôžeme odpustiť pár bezpečnostných upozornení:

1. Dávajte si pozor na to, aké drevo používate na rozloženie otvoreného ohňa. Niektoré druhy dreva, ako napr. borovica, smrek či cédrové drevo, môžu „vystreľovať“. Odporúčame vám napr. „pokojnejšie“ brezové drevo. Prípadne môžete použiť uhlie.

2. Predtým, ako rozložíte oheň, skontrolujte silu a smer vetra.

3. Na rozdúchanie pahreby nepoužívajte horľavé kvapaliny (napr. benzín).

4. Pozor na voľné oblečenie a horľavé umelé tkaniny.

5. Nikdy neodchádzajte od rozloženého ohňa, ktorý by sa nedopatrením mohol vymknúť kontrole. Hlavne, ak máte doma deti či domácich miláčikov.

Dúfame, že sme vás našimi bezpečnostnými radami nevydesili. Prajeme vám plno krásnych posedení pri blčiacom ohníku.

Betón okolo ohniska

Oheň horí v ohnisku

 

Zdroj (Source):
Za poskytnuté fotografie ďakujeme nášmu šikovnému montážnikovi Marošovi. :)