Pozrite si ponuku záhradných domčekov a garáží na novom e-shope!
Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Zvažujete záhradné ohnisko? Tu je pár vecí, ktoré by ste mali vedieť

Záhradné ohnisko so zapáleným ohňom.
Publikované 30.06.2025 15:12

Láka vás čaro vlastného ohniska na záhrade, na chalupe či na chate? Prezradíme vám, čo všetko by ste mali vedieť predtým, ako si vyberiete ohnisko. Kupované či vyrobené doma? Statické alebo prenosné? Radi vám poradíme, ktoré sa vám viac oplatí.

Ohnisko kupované v obchode

Predstava posedenia pri ohnisku na záhrade je lákavá, ale premýšľali ste nad tým, že by sa vám zišlo aj na chate či chalupe? Najjednoduchšie je kúpiť si prenosné ohnisko. Máva tvar veľkej misy a väčšinou je vyrobené z ocele alebo iného kovu s ohňovzdorným náterom na povrchu. Bezpečnostným prvkom je ešte sieťový poklop, ktorý zabraňuje odletu praskajúceho dreva.

TIP Gardeonu: Výhodou prenosného ohniska je aj ľahké uskladnenie mimo sezóny. Vďaka kompaktným rozmerom ho môžete uskladniť v garáži alebo záhradnom domčeku a nezaberie vám veľa miesta

Prenosné ohnisko.

Alternatívou je ešte krbové ohnisko s komínom. To má ale ťažšiu konštrukciu v porovnaní s prenosným. Kúpa ohniska sa zdá byť jednoduchým riešením, ale ceny sa pohybujú v rádoch desiatok eur. Ak chcete ušetriť, ohnisko si jednoducho vyrobíte aj vlastnými rukami. Stavba vám zaberie len jeden víkend a postačí vám na ňu minimálny rozpočet.

Betónovanie a obklad ohniska.

Ako si vyrobiť vlastné ohnisko krok za krokom

1. Vykopanie jamy

Vyberte si miesto v záhrade, ideálne rovinu, ktorá je vzdialená minimálne pár metrov od domu, garáže či iných okolitých drevených stavieb. Čo sa týka základov, môžete, ale nemusíte vyhĺbiť väčšiu jamu. Závisí to od toho, ako chcete, aby vaše záhradné ohnisko vyzeralo. Takže ide skôr o dizajnovú záležitosť.

Vykopaná jama na ohnisko.

2. Spevnenie jamy

Na stavbu kruhu môžete použiť tehly, kamenné kvádre či betónové tvárnice. Na spevnenie jednotlivých poschodí použite maltu.

Spevnenie bočných strán ohniska.

3. Betónovanie ohniska

Najprv vytvorte kruhový základ a následne naň naukladajte tehly do valcovitého tvaru, ktorý potom z vonkajšej strany prekryte vrstvou betónu.

Vybetónované ohnisko v záhrade.

4. Okolie ohniska

Z bezpečnostných dôvodov odstráňte zeleň a burinu minimálne 30 cm od okraja ohniska. Okolie vysypte menšími kamienkami podľa vášho vkusu. Následne nimi vysypte aj vnútro ohniska. 

Okolie ohniska v záhrade.

5. Prívod vzduchu 

Ak chcete svoje ohnisko pozdvihnúť ešte o úroveň vyššie, pridajte doň prívod vzduchu. Aby ste zaistili maximálnu efektivitu horenia, umiestnite ho tak, aby smeroval priamo do spaľovacieho priestoru. Bez dostatočného prívodu vzduchu horá oheň horšie, produkuje veľa dymu a má nižšiu teplotu.

Pri otvorených ohniskách je odvod dymu prirodzený do ovzdušia, ale je dôležité, aby bolo ohnisko umiestnené tak, aby dym nikoho neobťažoval, napríklad ľudí sediacich v altánku alebo susedov.

Spevnenie ohniska a prívod vzduchu.

6. Grilovací rošt 

Ak plánujete opekanie striedať s grilovaním, pridajte grilovací rošt. Rozšírite tak možnosti prípravy jedla a ohnisko sa stane multifunkčným centrom pre kulinárske zážitky v záhrade.

Betónovanie okolia ohniska.

Nech už si záhradné ohnisko kúpite, či sami vyrobíte, každopádne rátajte aj s priestorom na sedenie. Okolo poukladajte záhradné stoličky alebo lavice.

Záhradná lavička pri ohnisku.

Bezpečná vzdialenosť ohniska od stavieb

Pri umiestnení ohniska dodržujte bezpečnú vzdialenosť od horľavých materiálov a stavieb. Aj keď sa odporúča minimálne pár metrov, ideálne je, ak je ohnisko umiestnené aspoň 10 metrov od záhradných domčekov, altánkov, drevených prístreškov a iných drevených konštrukcií. Drevostavby, stromy a kríky by mali byť v dostatočnej vzdialenosti, aby iskry alebo teplo z ohňa nespôsobili požiar. Vždy zohľadnite aj lokálne predpisy a nariadenia o požiarnych vzdialenostiach.

Základné bezpečnostné pravidlá

  1. Dávajte si pozor na to, aké drevo používate na rozloženie otvoreného ohňa. Niektoré druhy dreva, ako napr. borovica, smrek či cédrové drevo, môžu „vystreľovať“. Odporúčame vám napr. „pokojnejšie“ brezové drevo. Prípadne môžete použiť uhlie.
  2. Predtým, ako rozložíte oheň, skontrolujte silu a smer vetra.
  3. Na rozdúchanie pahreby nepoužívajte horľavé kvapaliny (napr. benzín).
  4. Pozor na voľné oblečenie a horľavé umelé tkaniny.
  5. Nikdy neodchádzajte od rozloženého ohňa, ktorý by sa nedopatrením mohol vymknúť kontrole. Hlavne, ak máte doma deti či domácich miláčikov.

Dúfame, že sme vás našimi bezpečnostnými radami nevydesili. Prajeme vám veľa krásnych posedení pri blčiacom ohníku. Za poskytnuté fotografie ďakujeme nášmu šikovnému montážnikovi Marošovi z Gardeonu.