Neviete sa dočkať jari? Vo vašom záhradnom domčeku si môžete vytvoriť zelenú oázu, ktorá vám bude robiť radosť počas zimných dní. Nemáme však na mysli interiérovú džungľu z izbových rastlín, ale čerstvú zeleninu, ovocie a bylinky. Tento pestovateľský špeciál sme totiž pripravili predovšetkým pre záhradkárov. Ako zaistiť, aby ste mohli vo svojej záhradke zbierať úrodu čo najskôr? A ako si vnútri celoročne dopestovať zeleninu či ovocie? Pozrite sa na naše tipy.
Ideálne podmienky na pestovanie priesad
Ak chcete mať na jar dostatok vlastných priesad pripravených na vysadenie do záhradky, môžete na ich predpestovanie využiť záhradný domček. Na začiatok budete potrebovať domček, ktorý je kvalitne postavený a dobre zaizolovaný, aby vám z neho zbytočne neunikalo teplo. Vhodnou voľbou je napríklad montovaný záhradný domček GARDEON s tepelne izolovanými stenami aj strechou. Do domčeka bude tiež potrebné zaviesť elektrinu, aby ste rastlinám dokázali poskytnúť všetko, čo k svojmu vývinu potrebujú.
Čo budú potrebovať vaše rastlinky? V prvom rade dostatok svetla. Aj keď záhradný domček GARDEON môže mať okná alebo svetlíky na viacerých stranách, vďaka čomu sa jeho interiér pekne presvetlí, cez zimu môže byť vnútri denného svetla aj tak nedostatok. Preto odporúčame nainštalovať v domčeku aj špeciálne umelé osvetlenie určené na rast zelene.
Pre úspešný vývin rastlín je dôležité taktiež teplo, preto je nutné zaistiť v záhradnom domčeku aj vykurovanie. Zabúdať pritom netreba ani na teplomer. Teplota v domčeku prispôsobenom pre zeleň by mala vyhovovať ich požiadavkám. I keď tie sa môžu pri rôznych rastlinách líšiť, určite netreba interiér prekúriť. Ak chcete pre niektoré z rastlín vytvoriť teplejšiu klímu, môžete použiť malý interiérový skleník, prípadne plastové fólie, pomocou ktorých si skleník vyrobíte.
Záhrada bez pôdy – hydroponická a celoročná
Ďalšou interiérovou možnosťou je hydroponické pestovanie rastlín, ktoré sa dá v záhradnom domčeku prevádzkovať po celý rok. Pri tomto type pestovania sa rastliny zaobídu bez pôdy – keďže prijímajú živiny rozpustené vo vode, zemina je pre ne vlastne zbytočná. Rastliny sa sadia do umelého kameniva – keramzitu, alebo do podobného inertného materiálu, ktorý je nasypaný v špeciálnom črepníku vybavenom hladinomerom.
Okrem rastlín teda budete potrebovať črepníky na hydroponické pestovanie, keramzit alebo iný vhodný materiál, v ktorom sa rastlina ukotví, vodu a hnojivo. Hoci pri hydroponickom pestovaní rastliny nepotrebujú pôdu, budú si vyžadovať dostatok svetla a tepla, rovnako ako pri bežnom pestovaní.
Ľudia po celom svete takto pestujú listovú zeleninu, bylinky, ale aj rajčiny, jahody či iné ovocie a zeleninu. Aké to má výhody? Hydroponické pestovanie je veľmi jednoduché – rastliny si vyžadujú len minimálnu starostlivosť a keďže im zásoba vody vydrží pomerne dlho (pokojne aj počas kratšej dovolenky) zalievať ich stačí len zriedka. Pri správnom postupe pritom rastlinky veľmi dobre prosperujú. Veľkým plusom je aj to, že absencia vlhkej zeminy pomáha predchádzať plesniam aj mnohým chorobám a škodcom.
Bonus: Vypestujte si úrodu z jedla, ktoré kúpite v obchode
Užitočné rastliny netreba pestovať vždy len zo semienok či priesad, ktoré si kúpite napríklad na trhu alebo v hobby markete. Novú úrodu dokážete získať aj zo zvyškov zeleniny, ktoré bežne vyhadzujete. Ako na to?
V prípade petržlenu, zeleru alebo mladej cibuľky môžete ich konce, ktoré obyčajne putujú do odpadu alebo na kompost, umiestniť do mištičky s vodou. Keď zelenina podrastie, môžete využiť jej čerstvú vňať, alebo ju zasadiť do zeminy a počkať, kým dorastie do požadovanej veľkosti.
S bylinkami to funguje úplne jednoducho. Kúpte si mätu či bazalku, odrežte zopár stoniek a nechajte na nich iba vrchné lístky. Vložte ich do pohárov s vodou a počkajte zopár týždňov, kým im narastú a zmocnejú korienky. Následne ich môžete zasadiť do kvetináča a nechať rásť.
Zdajú sa vám batáty (sladké zemiaky) v obchode príliš drahé? Kúpte si jeden a vypestujte si doma vlastné. Celý sladký zemiak umiestnite do pohára. Doplňte pohár vodu tak, aby bola tretina batátu ponorená, a postavte ho na slnečný parapet. Teraz už stačí len počkať, kým batát pustí korene, a môžete ho zasadiť.
Prajeme vám úspešné pestovanie!
Zdroj:
https://tickettoadventures.wordpress.com/2017/08/01/finland-helsinki-winter-garden-talvipuutarha/
https://www.ronenbekerman.com/bergman-werntoft-house-johan-sundberg/1289423937-inside-the-closed-winter-garden/