Na čo treba pamätať pri realizácii zelenej strechy?
Aj tu záleží na type strechy. Keďže extenzívne zelené strechy majú menšiu hrúbku, nemajú ani vysokú hmotnosť. Nekladú teda na dimenzovanie strešnej konštrukcie mimoriadne nároky. Nemusia byť dokonca ani pochôdzne, keďže starostlivosť o ne sa v podstate nelíši od údržby bežnej strechy. Extenzívnu zelenú strechu tak možno zrealizovať na väčšine objektov, a to nielen na plochej, ale dokonca aj na šikmej nosnej konštrukcii (so sklonom viac než 5°). Šikmé zelené strechy sú však technicky náročnejšie a teda aj drahšie.
Intenzívne zelené strechy majú väčšiu hrúbku strešného súvrstvia, a teda aj vyššiu hmotnosť. Nosná konštrukcia musí byť v tomto prípade pripravená uniesť aj hmotnosť objemnejších rastlín a väčšieho množstva vody, musí tiež zvládnuť zaťaženie ľuďmi pohybujúcimi sa po strešnej záhrade a záhradným vybavením. Takéto namáhanie kladie, pochopiteľne, zvýšené nároky na statiku a dimenzovanie strešnej konštrukcie. Suma sumárum je teda vytvorenie tohto krásneho a užitočného priestoru spojené aj s vyššou finančnou náročnosťou.
Ako zrealizovať garáž alebo prístrešok so zelenou strechou?
Ak by ste chceli mať zelenú strechu napríklad na garáži alebo na prístrešku na auto, pri montovaných stavbách GARDEON to nie je žiaden problém – stačí nás o vašom zámere informovať a my pripravíme konštrukciu stavby tak, aby zvýšené zaťaženie potrebnými strešnými vrstvami bez problémov zvládla.
Samozrejme, pri týchto typoch stavieb je aj vzhľadom na ich pomerne malú plochu ideálnou voľbou extenzívna zelená strecha, prípadne odľahčená extenzívna strecha. Neurodia sa vám síce na nej paradajky ani jahody, no bude krásna a užitočná aj bez toho, aby ste sa o ňu museli akokoľvek starať. Za extenzívnu zelenú strechu pritom nezaplatíte horibilnú sumu – ich ceny začínajú už od 40 € za m2 (ide o cenu vrstiev nad hydroizoláciou, keďže potiaľ sa skladba zelenej a bežnej strechy nelíšia).