Z čoho postaviť svoju stavbu do záhrady
Ak uvažujete o novom záhradnom domčeku, na výber máte viacero možností. I keď drevo patrí ku klasike a drevené konštrukcie sú v záhradách všeobecne veľmi obľúbené, tento stavebný materiál má svoje limity. Drevu totiž neprospieva, ak je vystavené nepriazni počasia – ohrozuje ho v prvom rade vlhkosť, ktorej sa vonku nedá vyhnúť. A spolu s vlhkosťou prichádza aj hniloba, drevokazné huby či plesne.
Samostatnou kapitolou je potom drevokazný hmyz, ktorý si na drevených trámoch s radosťou pochutná. Ak má teda drevo vonku vydržať v dobrej kondícii, vyžaduje si opakovanú pozornosť – v prvom rade napúšťanie chemikáliami proti škodcom, hubám, plesniam, hnilobe a pod., a následne aj povrchovú úpravu, ktorú potom treba pravidelne obnovovať. A povedzme si úprimne – neustále dookola prebrusovať a natierať drevený záhradný domček nie je pre každého vysnívaný spôsob trávenia voľného času. Navyše, zle prístupné miesta v kútoch či spojoch vedia byť poriadne otravné.
Ďalším rizikom drevených záhradných stavieb je bezpečnosť. Ak ide o drevený prístrešok z poriadnych masívnych trámov, pod ktorým budete napríklad v záhrade stolovať, bezpečnosť vás natoľko trápiť nemusí. Avšak záhradný domček, či dokonca drevená garáž, to už je úplne iná téma. Úlohou drevených stien je totiž v tomto prípade aj udržať všetko v suchu a v bezpečí – či už ide o záhradné vybavenie (a to aj drahšie či chúlostivejšie, ako je napríklad kosačka alebo drvič konárov), alebo o vaše auto. Je pritom naozaj otázne, ako zabezpečíte drevenú záhradnú stavbu proti vykradnutiu, najmä ak sú steny z latiek hrubých len zopár milimetrov, a tie sú k nosnej konštrukcii upevnené iba pomocou niekoľkých klincov.