Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

V montovanom záhradnom domčeku môže byť všetko, čo potrebujete k bazénu – aj bazénová filtrácia

Krytý bazén a záhradný domček
Publikované 08.05.2024 10:00

Dokonalý letný relax je pre väčšinu z nás spojený s osviežujúcim kúpaním alebo plávaním. Ak si ho chcete užiť vo vlastnej záhrade, budete potrebovať nielen bazén, ale k nemu aj vhodnú bazénovú techniku a príslušenstvo, s ktorými udržíte vodu v bazéne lákavo čistú a príjemne teplú – tak, aby bolo kúpanie v ňom naozaj príjemné. Kam však umiestniť potrebnú bazénovú technológiu? Ideálnym riešením je záhradný domček v blízkosti bazéna.

Malý nafukovací bazénik len na čľapkanie pre deti nie je presne to, čo ste si predstavovali? Pochopiteľne, väčší bazén = viac radosti. No i viac zariadení, ktoré sa postarajú o čistú vodu, dno a steny bazéna, prípadne zabezpečia príjemnú teplotu vody nielen uprostred leta, ale aj pred sezónou a po nej. Čo všetko vlastne budete k bazénu potrebovať?

Čo by mala obsahovať technológia k bazénu?

Aby ste si váš bazén čo najlepšie užili a aby bol po celú sezónu v optimálnej kondícii, je k nemu potrebné aj vhodné príslušenstvo. To môže byť pri každom bazéne iné – od schodíkov cez solárnu plachtu až po zariadenie na ohrev vody. Základom je však vždy čistenie. Inak sa v teplej vode začnú množiť riasy a mikroorganizmy a vy budete mať na záhrade onedlho namiesto bazéna nevábny rybník.

Najdôležitejšími súčasťami bazénovej technológie sú teda zariadenia na údržbu vody v bazéne – bazénová filtrácia a skimmer. Vodu pritom treba čistiť nielen vo veľkých, ale aj v malých bazénoch. Vybavenie k menšiemu bazénu však býva menej náročné na priestor.

Bazénová filtrácia

Bazénová filtrácia slúži na čistenie a udržiavanie kvality bazénovej vody a je potrebná pri každom bazéne – bez nej sa totiž voda pokazí približne za tri dni. Pomocou filtrovania dosiahnete, že bude voda v bazéne naozaj čistá, bez rias a mikroorganizmov. Čerpadlo bazénovej filtrácie navyše okrem filtrovania bazénovej vody často zabezpečuje aj prevádzku ďalšieho príslušenstva k bazénu, napríklad bazénového vysávača, UV lampy či solárneho ohrevu.

Vybrať si môžete z dvoch typov filtrácie:

  • Kartušová filtrácia filtruje vodu cez výmennú filtračnú vložku, ktorá zachytáva nečistoty. Je kompaktná a menšia a pri malých bazénoch obvykle postačuje, jej nevýhodou je však nižší výkon, čo predstavuje obmedzenie pri napojení ďalšieho príslušenstva.
  • Piesková filtrácia sa odporúča pre všetky bazény, no najmä pre tie väčšie. Ide totiž o modernejší systém, ktorý je výkonnejší a účinnejší. Pozostáva z čerpadla a filtračnej nádoby, v ktorej sa voda filtruje cez pieskovú náplň – kremičitý piesok, v ktorom sa nečistoty zachytávajú. Piesková filtrácia pritom zaisťuje nielen čistú a priezračnú vodu v bazéne, ale pomáha aj udržiavať jej optimálne pH a znižuje spotrebu bazénovej chémie. Jej používanie je teda ekonomickejšie, ekologickejšie aj zdravšie.

Skimmer

Skimmer je doplnkový prvok, ktorý slúži na zachytávanie listov, vetvičiek, hmyzu a iných nečistôt z povrchu bazénovej vody skôr, než klesnú na dno bazéna. Voda v bazéne sa môže filtrovať pomocou bazénovej filtrácie aj bez skimmera, skimmer však ponúka dodatočné výhody – znižuje zaťaženie filtračnej jednotky a zlepšuje celkovú čistotu bazéna. Aj keď teda nie je nevyhnutný, odporúča sa pre väčšinu vonkajších bazénov, a to najmä ak sú v blízkosti stromy alebo iné zdroje nečistôt.

Skimmery sa obvykle umiestňujú na vhodnom mieste na okraji bazéna a hadicou sa napoja na prechod stenou bazéna. Bývajú nezávislé na type bazénovej filtrácie, môžu však byť súčasťou filtračného systému v tom zmysle, že voda z bazéna sa pomocou čerpadla nasáva do filtračnej jednotky cez skimmer, kde sa hrubé nečistoty zachytia v zbernom koši alebo sieťke. Až potom prejde voda cez bazénovú filtráciu a nakoniec sa čistá vracia späť do bazéna.

Čo ďalšie budete na údržbu bazéna potrebovať?

Okrem zariadenia na filtráciu vody budete potrebovať aj rôzne náradie a doplnky na čistenie stien a dna bazéna, a tiež bazénovú chémiu.

K základnému príslušenstvu na čistenie a údržbu bazéna patria:

  • Doplnky na odstraňovanie nečistôt

Počas sezóny sa v bazéne zvyknú usádzať nečistoty – čiastočky prachu, peľ a drobný hmyz padajú ku dnu, na všetkých povrchoch sa tvorí vodný kameň a po obvode bazéna vzniká v úrovni hladiny typický pruh mastnej špiny. V niečom takom sa určite nechcete kúpať. Nečistoty zo dna a stien preto treba priebežne odstraňovať pomocou kefy alebo bazénového vysávača (či už ručného, poloautomatického, alebo automatického, ktorý vás od tejto práce oslobodí), na mastný pruh v úrovni hladiny je určený špeciálny čistiaci prostriedok. Samozrejme, aj z hladiny treba pravidelne zbierať konáriky, listy, hmyz a ďalšie napadané špinky – na to slúžia bazénové sieťky.

  • Prípravky na úpravu vody

Bazénová chémia sa používa jednak na dezinfekciu vody a jej ošetrenie proti riasam a plesniam, jednak na úpravu pH. Špeciálne prípravky sú určené tiež na zazimovanie bazéna a na ošetrenie vody pred kúpacou sezónou.

Dôležitou súčasťou starostlivosti o bazén je kontrola hodnoty pH bazénovej vody, ktorú je potrebné robiť pravidelne, a to aspoň raz za týždeň. Následne treba pH vody upraviť na odporúčanú hodnotu, ktorá je 6,8 až 7,2 (pomocou prípravkov na zníženie alebo zvýšenie pH). Správne pH vody je totiž podstatné na zabezpečenie čo najlepšieho účinku chlórovej aj bezchlórovej bazénovej chémie. Rovnako je potrebné pravidelne kontrolovať aj koncentráciu chlóru v bazénovej vode.

Kam umiestniť bazénovú filtráciu?

Kam umiestniť bazén je teda jedna otázka, hneď za ňou by však mala nasledovať ďalšia, nemenej dôležitá: Kam so všetkým potrebným vybavením? V prvom rade by ste pritom mali zvážiť, kam nainštalovať bazénovú filtráciu. Pri umiestnení filtračného zariadenia totiž treba dodržať niekoľko zásad:

  • Vhodná vzdialenosť od bazéna. Bazénová filtrácia by mala byť z bezpečnostných dôvodov situovaná minimálne 3 m od steny bazéna. Zároveň by však nemala byť od bazéna priďaleko, aby nedochádzalo k zbytočným stratám tlaku.
  • Vhodný priestor. Nejde pritom len o rozmery priestoru, ktoré postačujú na umiestnenie čerpadla a filtračnej nádoby. Čerpadlo by malo byť vo vodorovnej polohe a zároveň pod úrovňou hladiny vody v bazéne (tak, aby voda mohla do čerpadla stekať), čím sa predíde zavzdušneniu nasávania. Filtrácia by zároveň mala byť na dobre prístupnom miestne, ktoré je chránené pred poveternostnými vplyvmi – najmä pre dažďom a priamym slnkom, aby sa čerpadlo nepoškodilo ani neprehrievalo.
  • Vhodný podklad. Pri všetkých typoch filtrácií musí byť podklad vodorovný. Pri pieskovej filtrácii by hol mal tvoriť štrk, prípadne betón. Betónový podklad by mal byť taktiež vybavený odtokovým kanálom alebo mriežkou s pripojením na odpadové potrubie.

No a zabudnúť netreba ani na to, že na chod čerpadla je potrebná elektrická prípojka (230 V), pričom zásuvka musí byť vybavená príslušným prúdovým chráničom.

Záhradný domček je ideálny priestor nielen na bazénovú technológiu

Montovaný záhradný domček dokáže splniť všetky požiadavky na nainštalovanie bazénovej filtrácie – od ochrany pred dažďom a slnkom až po elektrickú zásuvku a správny podklad. Stačí si len vybrať vhodné rozmery a miesto v adekvátnej vzdialenosti od bazéna.

Záhradný domček však dobre poslúži nielen na umiestnenie bazénovej technológie. Spolu s filtračným zariadením v ňom môžete mať uložené aj všetko ostatné, čo k bazénu potrebujete – od bazénovej chémie až po bazénový vysávač, ktoré tu budú bezpečne mimo dosahu detí. Záhradný domček je pritom ideálnym miestom aj na odkladanie ďalších užitočných, no neskladných bazénových doplnkov – napríklad solárnej plachty, ktorá vám pomôže vodu v bazéne ochrániť pred únikom tepla v noci alebo ohriať cez deň. Jednoducho všetko, čo budete pri prevádzke a údržbe bazéna používať, budete mať na jednom mieste, pekne na poriadku, a zároveň po ruke. Navyše v izolovanom záhradnom domčeku sa dá toto všetko, vrátane bazénovej filtrácie a čerpadla, taktiež bezpečne zazimovať.

A ak si vyberiete záhradný domček s prístreškom, perfektne vám poslúži aj ako praktické zázemie pri bazéne. Na ležadlách v tieni pod prístreškom si oddýchnete od priveľmi páliaceho slnka a v domčeku môžete mať odložené veci, po ktoré by ste neradi chodili do domu – či už nafukovacie kolesá a hračky, bez ktorých sa vo vode nezaobídu deti, alebo opaľovacie krémy, uteráky a klobúky pre celú rodinu.

Zdroj fotiek (Photo source):
Gardeon