Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Ako na výrobu kŕmidla pre vtáky v pohodlí vašej dielne

Ukážka výroby domčeka pre vtáčiky v dielni.
Publikované 19.11.2024 08:40

Máte dielňu v garáži či v záhradnom domčeku? Využite ju na výrobu domčeka pre vtáčiky. Ukážeme vám podrobný postup, poradíme so správnym umiestnením a pridáme tipy, čím nakŕmiť hladné vtáctvo.

Ako vyrobiť domček pre vtáčiky?

Záhradný domček nemusí byť jediným domčekom vo vašej záhrade. Pridať môžete aj domček pre vtáčiky, ktorý s pomocou bežného náradia vo vašej garáži vyrobíte ľahko a rýchlo. Navyše, je to skvelý spôsob, ako stráviť čas spolu s deťmi a zároveň urobiť niečo užitočné pre vtáky vo vašom okolí. Tu je podrobný návod, ako na to:

Čo budeme potrebovať:

  • Drevené dosky s hrúbkou 2-2,5 cm. Ak chcete, aby váš domček vydržal čo najdlhšie, nepoužívajte preglejku ani drevotriesku, nie sú odolné voči poveternostným vplyvom.
  • Odolný lak alebo ekologickú farbu
  • Špagát, ceruzka, klince
  • Náradie: meter, pílka na drevo, vŕtačka, kladivo, skrutkovač, brúsny papier

Návrh a rozmery domčeka:

  • Typ domčeka: Rozhodnite sa, pre aký druh vtákov chcete domček vyrobiť. Rôzne druhy vtákov preferujú rôzne veľkosti a tvary domčekov. Najčastejšie sa vyrábajú búdky pre sýkorky a vrabce. Vchod do domčeka by mal byť dostatočne veľký, aby sa doň pohodlne dostali.
  • Rozmery domčeka: Pri menšom domčeku môže mať dno rozmer 15×15 cm a výška bude 20×20 cm. Pre väčší domček zvoľte rozmery podlahy 25×25 cm a výšku 30×30 cm. Rozmery si môžete prispôsobiť podľa vlastných preferencií alebo podľa veľkosti dosiek, ktoré máte k dispozícii.

Rezanie dosiek:

  • Podľa zvolených rozmerov si narežte dosky na jednotlivé diely: dno, predná a zadná stena, bočné steny a strecha.
  • Predná stena by mala mať v hornej časti okrúhly vchod s dostatočným priemerom.

Zostavenie domčeku:

  • Pomocou klincov spojte bočné steny s prednou a zadnou stenou. Pripevnite dno k stenám a na vrch búdky priklincujte strechu. Strecha by mala mierne presahovať okraje stien, aby do búdky počas dažďa nezatekalo.
  • Domček vybavte úchytom na zavesenie, napríklad háčikom.
  • Ostré hrany a rohy obrúste brúsnym papierom.
  • Búdku natrite odolným lakom alebo farbou. Použite ekologický náter, aby ste vtákom neublížili.

Kam umiestniť domček pre vtáčiky?

  • Na strom: Ideálne miesto pre domček je na konári stromu, aspoň 1,5 metra nad zemou a 2 metre od kmeňa. Vtáky tak budú mať dobrý rozhľad a zároveň budú chránené pred predátormi, ako sú mačky či kuny.
  • Na stenu domu, altánku, záhradného domčeka alebo garáže: Domček môžete pripevniť aj na stenu, ale opäť dbajte na bezpečnú výšku a dostatočnú vzdialenosť od okien.
  • Na stojan: V záhradníctvach nájdete špeciálne stojany na domčeky, ktoré môžete umiestniť kamkoľvek v záhrade. Praktické sú aj stojany s miskou na vodu.
  • Pod prístrešok: Ak chcete domček ochrániť pred dažďom a snehom, môžete ho umiestniť pod prístrešok, napríklad pod pergolu, altánok alebo strechu záhradného domčeka.
  • Zábradlie na balkóne: Domček zaveste na zábradlie balkóna alebo ho pripevnite na stenu.

Uistite sa, že je umiestnený na bezpečnom mieste a aspoň čiastočne chránený pred vetrom a dažďom. Vchod by mal byť orientovaný na juh alebo východ, aby dovnútra nesvietilo priame slnko a nefúkal silný vietor.

Aké krmivo dať do domčeka?

Vtáky majú rôzne chute a preferencie, preto je dobré ponúknuť im pestrú stravu. Tu je prehľad najvhodnejších druhov krmiva:

  • Slnečnicové semienka: Sú univerzálne a obľúbené u väčšiny vtákov. Najlepšie sú čierne slnečnicové semienka, pretože majú tenšiu šupku a vtáky sa k jadru ľahšie dostanú.
  • Proso: Je vhodné pre menšie druhy vtákov, ako sú vrabce, pinky a stehlíky.
  • Konopné semienka: Sú bohaté na tuky a energiu, čo je pre vtáky v zime dôležité.
  • Ľanové semienka: Obsahujú veľa vlákniny a sú vhodné pre trávenie vtákov.
  • Vlašské orechy: Sú bohaté na tuky a bielkoviny. Mali by byť nelúpané a nesolené.
  • Arašidy: Sú ďalším zdrojom energie pre vtáky. Dávajte pozor, aby neboli solené ani pražené.
  • Lieskové orechy: Sú pre vtáky výživné a chutné.
  • Lojové gule: Sú skvelým zdrojom energie pre vtáky v zime. Môžete si kúpiť hotové lojové gule alebo si ich vyrobiť svojpomocne.
  • Jablká: Sú bohaté na vitamíny a minerály.
  • Hrušky: Sú ďalším zdrojom energie pre vtáky.

Bobule: Jarabiny, šípky a iné bobule sú pre vtáky chutným a zdravým doplnkom stravy.

Ako vyrobiť krmivo svojpomocne?

Pripraviť špeciálne cesto pre vtáky je oveľa jednoduchšie, než si myslíte. Z múky, semienok, orechov a želé jednoducho pripravíte cesto, ktoré im dodá potrebnú energiu. Na tvarovanie môžete využiť akékoľvek formičky či dokonca vianočné vykrajovačky. Cesto zamieste, vytvarujte a nechajte stvrdnúť 24 hodín. Ak do vašich výtvorov zapracujete konáriky alebo špáradlá, uľahčíte vtáčikom prístup ku krmivu. Potom už stačí len pridať špagát, ktorým váš výtvor zavesíte do záhrady.

Prečo kŕmiť vtáčiky?

 

V zime je pre vtáky oveľa ťažšie nájsť si potravu, pretože zem je zamrznutá, sneh pokrýva semená a hmyz sa ukrýva. Prikrmovaním im pomáhame prežiť toto náročné obdobie. Udržiavanie telesnej teploty v zime si vyžaduje veľa energie, a preto vtáky potrebujú viac potravy, aby sa udržali v teple a prežili chladné noci. Keď sú vtáky hladné a slabé, sú zraniteľnejšie voči predátorom. Kŕmenie im pomáha zostať silnými a zdravými, a tak sa lepšie brániť. 

Prikrmovaním vtákov tiež pomáhame udržiavať rozmanitosť druhov v našom okolí. Je však potrebné prikrmovať zodpovedne a s rozumom. Dávajte im kvalitné krmivo a vyhýbajte sa pečivu, slaným a koreneným jedlám. Prikrmovanie vtákov v zime je skvelý spôsob, ako im pomôcť a zároveň ich zblízka pozorovať.

Aké druhy vtákov zväčša kŕmime?

Na Slovensku môžete pri kŕmidlách stretnúť rôzne druhy vtákov. Tu sú niektoré z najčastejších:

  • Sýkorky: Tieto malé, čiperné spevavce s charakteristickým sfarbením (žltým bruškom a čiernou hlavou u sýkorky veľkej) s obľubou navštevujú domčeky pre vtáčiky a pochutnávajú si na slnečnicových semienkach, orechoch a loji.
  • Vrabec domový a vrabec poľný: Tieto bežné, hnedo-sivé vtáky s robustnou stavbou tela sa živia prevažne semenami a zrnom. Vrabec domový má sivú „čiapočku“ a čiernu škvrnu na hrdle, vrabec poľný má hnedú „čiapočku“ a čiernu škvrnu na líci.
  • Pinka lesná a pinka obyčajná: Tieto farebné vtáky s výrazným červeným sfarbením na hrudi (u samčekov) s obľubou konzumujú semená bodliakov a burín. Pinka lesná má na rozdiel od pinky obyčajnej dva biele pásy na krídlach.
  • Zelenka obyčajná: Tento zeleno-žltý vtáčik s jemným spevom a silným zobákom s obľubou vyzobáva semená z kŕmidiel.
  • Čížik obyčajný: Malý spevavec so žltým bruškom, čiernou čiapočkou a výrazným žltým pásikom na krídlach, ktorý sa živí semenami jelší a brezy. Často ho možno vidieť v kŕdloch.
  • Ďateľ veľký: Tento typický ďateľ s červenou čiapočkou, čierno-bielym sfarbením a silným zobákom sa živí hmyzom, ale v zime si rád pochutná aj na loji a orechoch. 
  • Sojka obyčajná: Tento krásny vták s hnedo-ružovým telom, modrými pierkami na krídlach a čiernym „fúzom“ sa živí prevažne žaluďmi, ale v zime nepohrdne ani slnečnicovými semenami a orechmi. Je známa svojou schopnosťou napodobňovať zvuky.
  • Straka obyčajná: Tento čierno-biely vták s dlhým chvostom, zelenkastým leskom na čiernom perí a charakteristickým krákaním je všežravec a v zime si rád pochutná na rôznych druhoch potravy, vrátane semien, orechov a ovocia.

Garáž a záhradný domček ako miesto pre DIY projekty

Využite priestor vašej garáže alebo záhradného domčeka na vytvorenie útulného miesta pre výrobu kŕmidiel. V chladných dňoch oceníte strechu nad hlavou a náradie potrebné na výrobu budete mať hneď po ruke. Garáž a domček sú tiež skvelým miestom na uskladnenie materiálu na výrobu kŕmidiel, ako sú šišky, orechy, semienka alebo staré plastové fľaše alebo tetrapaky. Deti sa zabavia a zároveň budú chránené pred zimou.

V záhradných domčekoch či garážach si viete jednoducho pripraviť priestor, kde môžete mať vlastnú dielňu. Na izolované aj neizolované steny môžete nainštalovať police, ktoré budú slúžiť na uskladnenie potrebného náradia. Vďaka vysokej nosnosti stien a zároveň ich hrúbke len 5 cm vám stavba poskytne oveľa väčšie možnosti, nakoľko je priestor skutočne veľkorysý aj pri malých stavbách. 

TIP Gardeonu: Máte v garáži krabice od mlieka? Premeňte ich na útulné domčeky. Vymaľujte ich farbami a vyrežte kruhový vchod. Otvor by mal mať priemer cca 5 cm, aby sa vtáky pohodlne dostali dovnútra. Domček pripevnite na strom alebo pod prístrešok.

S trochou zručnosti a kreativity vytvoríte v garážovej dielni nielen domček či kŕmidlo, ale akýkoľvek iný štýlový doplnok do vašej záhrady.