Máte dielňu v garáži či v záhradnom domčeku? Využite ju na výrobu domčeka pre vtáčiky. Ukážeme vám podrobný postup, poradíme so správnym umiestnením a pridáme tipy, čím nakŕmiť hladné vtáctvo.
Máte dielňu v garáži či v záhradnom domčeku? Využite ju na výrobu domčeka pre vtáčiky. Ukážeme vám podrobný postup, poradíme so správnym umiestnením a pridáme tipy, čím nakŕmiť hladné vtáctvo.
Záhradný domček nemusí byť jediným domčekom vo vašej záhrade. Pridať môžete aj domček pre vtáčiky, ktorý s pomocou bežného náradia vo vašej garáži vyrobíte ľahko a rýchlo. Navyše, je to skvelý spôsob, ako stráviť čas spolu s deťmi a zároveň urobiť niečo užitočné pre vtáky vo vašom okolí. Tu je podrobný návod, ako na to:
Čo budeme potrebovať:
Návrh a rozmery domčeka:
Rezanie dosiek:
Zostavenie domčeku:
Uistite sa, že je umiestnený na bezpečnom mieste a aspoň čiastočne chránený pred vetrom a dažďom. Vchod by mal byť orientovaný na juh alebo východ, aby dovnútra nesvietilo priame slnko a nefúkal silný vietor.
Vtáky majú rôzne chute a preferencie, preto je dobré ponúknuť im pestrú stravu. Tu je prehľad najvhodnejších druhov krmiva:
Bobule: Jarabiny, šípky a iné bobule sú pre vtáky chutným a zdravým doplnkom stravy.
Pripraviť špeciálne cesto pre vtáky je oveľa jednoduchšie, než si myslíte. Z múky, semienok, orechov a želé jednoducho pripravíte cesto, ktoré im dodá potrebnú energiu. Na tvarovanie môžete využiť akékoľvek formičky či dokonca vianočné vykrajovačky. Cesto zamieste, vytvarujte a nechajte stvrdnúť 24 hodín. Ak do vašich výtvorov zapracujete konáriky alebo špáradlá, uľahčíte vtáčikom prístup ku krmivu. Potom už stačí len pridať špagát, ktorým váš výtvor zavesíte do záhrady.
V zime je pre vtáky oveľa ťažšie nájsť si potravu, pretože zem je zamrznutá, sneh pokrýva semená a hmyz sa ukrýva. Prikrmovaním im pomáhame prežiť toto náročné obdobie. Udržiavanie telesnej teploty v zime si vyžaduje veľa energie, a preto vtáky potrebujú viac potravy, aby sa udržali v teple a prežili chladné noci. Keď sú vtáky hladné a slabé, sú zraniteľnejšie voči predátorom. Kŕmenie im pomáha zostať silnými a zdravými, a tak sa lepšie brániť.
Prikrmovaním vtákov tiež pomáhame udržiavať rozmanitosť druhov v našom okolí. Je však potrebné prikrmovať zodpovedne a s rozumom. Dávajte im kvalitné krmivo a vyhýbajte sa pečivu, slaným a koreneným jedlám. Prikrmovanie vtákov v zime je skvelý spôsob, ako im pomôcť a zároveň ich zblízka pozorovať.
Na Slovensku môžete pri kŕmidlách stretnúť rôzne druhy vtákov. Tu sú niektoré z najčastejších:
Využite priestor vašej garáže alebo záhradného domčeka na vytvorenie útulného miesta pre výrobu kŕmidiel. V chladných dňoch oceníte strechu nad hlavou a náradie potrebné na výrobu budete mať hneď po ruke. Garáž a domček sú tiež skvelým miestom na uskladnenie materiálu na výrobu kŕmidiel, ako sú šišky, orechy, semienka alebo staré plastové fľaše alebo tetrapaky. Deti sa zabavia a zároveň budú chránené pred zimou.
V záhradných domčekoch či garážach si viete jednoducho pripraviť priestor, kde môžete mať vlastnú dielňu. Na izolované aj neizolované steny môžete nainštalovať police, ktoré budú slúžiť na uskladnenie potrebného náradia. Vďaka vysokej nosnosti stien a zároveň ich hrúbke len 5 cm vám stavba poskytne oveľa väčšie možnosti, nakoľko je priestor skutočne veľkorysý aj pri malých stavbách.
TIP Gardeonu: Máte v garáži krabice od mlieka? Premeňte ich na útulné domčeky. Vymaľujte ich farbami a vyrežte kruhový vchod. Otvor by mal mať priemer cca 5 cm, aby sa vtáky pohodlne dostali dovnútra. Domček pripevnite na strom alebo pod prístrešok.
S trochou zručnosti a kreativity vytvoríte v garážovej dielni nielen domček či kŕmidlo, ale akýkoľvek iný štýlový doplnok do vašej záhrady.