Pozrite si ponuku záhradných domčekov a garáží na novom e-shope!
Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Na garáž myslite už pri výbere pozemku a projektu domu

Dom
Publikované 03.08.2015 14:41

Výber pozemku je často prvým krokom k vysnívanému novému bývaniu, preto ho rozhodne netreba podceňovať. Prečo o tom píšeme v súvislosti s garážami? Pri hľadaní pozemku je totiž veľmi dôležité mať jasno v tom, čo všetko na ňom bude časom stáť. Aby ste predišli neskorším komplikáciám alebo sklamaniam, je dobré mať už na začiatku čo najkonkrétnejšiu predstavu nielen o budúcom dome, ale aj o ďalších stavbách, ktoré by ste na pozemku potrebovali. Aj podľa týchto požiadaviek by ste potom mali hľadať pozemok s vhodnými rozmermi a tvarom.

Skúste si predstaviť, ako bude váš vysnívaný dom na pozemku umiestnený. V prvom rade je potrebné uvedomiť si orientáciu parcely, a tým pádom aj domu a jednotlivých miestností v ňom, na svetové strany. Myslieť treba aj na potrebné odstupy od hraníc pozemku určené stavebným zákonom (štandardne sú to minimálne dve metre), na prípadnú vzdialenosť od okolitých budov, a tiež na miestne regulatívy ako je percento zastavanosti či počet podlaží (tie zistíte v územnom pláne obce). A to zďaleka nie je všetko. Nie je toho teda málo, na čo treba pri výbere pozemku pamätať, a nie je jednoduché uvedomiť si všetky detaily. Preto je dobré prekonzultovať vhodnosť konkrétnej parcely s architektom alebo projektantom vášho budúceho domu. Tí vám vedia v mnohom poradiť a správne vás nasmerovať.

projektant

Ak ste sa rozhodli, že okrem samotného domu potrebujete aj garáž alebo prístrešok na auto, je dôležité počítať s nimi už vo fáze výberu pozemku. Hneď na začiatku by ste si pritom mali zodpovedať na otázku, či bude garáž súčasťou domu, alebo bude stáť samostatne. Taktiež spôsobov, ako umiestniť garáž vzhľadom na dom je viacero. Všetky dostupné možnosti je dobré konzultovať s architektom alebo projektantom, aby aj garáž v čo najväčšej miere zodpovedala vašim požiadavkám. Je to základ na to, aby ste priestor garáže využívali naozaj naplno!

malá garáž

Druhou dôležitou otázkou (ktorá obvykle ovplyvní aj odpoveď na tú prvú), je spôsob využívania garáže, s čím, pochopiteľne, súvisí aj jej veľkosť a konkrétne rozmery. Častou chybou, ktorú v sebe projekty garáží skrývajú, je nedostatočné odhadnutie budúcich potrieb rodiny a s tým súvisiaceho priestoru. Už na začiatku je dobré myslieť napríklad aj na to, že časom budete možno potrebovať väčšie auto, alebo druhé vozidlo do rodiny. Garáž môže taktiež slúžiť nielen na parkovanie jedného či viacerých áut, ale napríklad aj ako priestor na odkladanie bicyklov, záhradného náradia, športových potrieb a ďalších vecí, prípadne ako domáca dielňa.

úložný priestor v garáži

 

Vhodne zvolená garáž, ktorá má tú správnu veľkosť a rozmery, vám môže neskôr ušetriť starosti s hľadaním „doplnkových riešení“, alebo dodatočné náklady spojené so stavbou novej, väčšej garáže. A ako sa dopracovať k správnemu projektu garáže? Zosumarizujte si požiadavky na využitie priestoru garáže a možnosti pozemku. Z toho vám vyplynú optimálne rozmery garáže. Zvážte tiež vhodný vzhľad stavby. No a keď si všetko starostlivo premyslíte, môžete si garáž veľmi jednoducho sami navrhnúť v našom inteligentom konfigurátore. Ten vás prevedie jednotlivými krokmi návrhu tak, aby ste na nič nezabudli – od výberu typu a rozmerov garáže až po jej farebnosť, garážovú bránu a doplnky.

My vám následne vypracujeme projekt garáže, potrebný na ohlásenie stavby príslušnému stavebnému úradu. Od 1. apríla 2025 je totiž v platnosti nový stavebný zákon, podľa ktorého sa toto zjednodušené povoľovanie vzťahuje na drobné a doplnkové stavby až do 50 m2 pôdorysnej plochy. Kým do tohto termínu stačilo ohlásenie pri stavbách do 25 m2, dnes už podliehajú len ohlasovacej povinnosti aj stavby, ktoré niekdajší limit plochy presahujú až dvojnásobne. Tým sa celý proces povoľovania výrazne zrýchlil a zjednodušil aj pri veľkých samostatne stojacich garážach.