Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Neporiadok po rekonštrukcií? Ako naložiť s odpadom.

Rekonštrukcia starého domu
Publikované 25.08.2020 10:24

Vo všeobecnosti všetci vieme, čoho zbytočného z domu sa vieme zbaviť v triedenom odpade. Čo ak ale rozoberáme rovno celý dom? Čo ak sme po jeho kúpe alebo zdedení zistili, že vysnená romantická chalúpka má fakt veľké statické chyby, zateká do nej, uniká z nej teplo, vlhne, má nebezpečne predpotopný elektrický obvod, opotrebovanú kanalizáciu, ktorá môže každým dňom vyraziť prameň uprostred kuchyne…

Hm, to všetko sú komplikácie, kvôli ktorým sa nedá dobre spávať. Máta nás, čo ak nám naša chalúpka jedného dňa predsa len padne odhnitá na hlavu, a ako zabránime tomu, aby sa to nestalo… Ako veľa z nej úplne zbúrať a koľko zachovať a či na jej mieste radšej nepostaviť nový voňavý záhradný domček… Lebo aj keby ste najradšej stavbu zachovali, dobrý spánok je pre vás dôležitý tiež… 

Vtedy stojíte pred dvoma možnosťami. Buď dom oholiť na kosť a poriadne zrekonštruovať, alebo úplne zbúrať. Na obe máme návod.

Niečo za niečo

Sú firmy, ktoré ponúkajú pomoc s búraním a odvozom odpadu. Prečo to robia? Vy potrebujete ušetriť na búraní starého domu a ony potrebujú, napríklad, staré tehly. Nie je v tom skrytý nijaký háčik. Ak vlastníte starý dom, ktorý je postavený z pálenej tehly a namiesto malty bola ako spojovací materiál použitá hlina, máte vyhraté. Firma váš dom rozoberie na jednotlivé časti zadarmo a celý odvezie. Čistá práca. Ak to tak vo vašom prípade nejde, búracie práce sú na vás. 

Rekonštrukcia starého domu

Prerábka domu

Ondrej z Prievidze búral starý dom a potom na jeho mieste postavil nový. Bager ho zbúral asi za dve hodiny. Zaplatil za to 200 eur. Potom povyberal železo zo zbúranej stavby a predal ho do kovošrotu. Za to dostal asi 100 eur.  Niektorí ľudia si železné časti domu a celkovo železný odpad nechávajú do betónu, rovnako aj kamene, ak dom nemal základy. Zvyšok bager ponakladal na korbu nákladiaku a postupne povyvážal na skládku. Cena za odvoz závisí od prejdených kilometrov. Drevo zo starej stavby použil na trámy v novom dome. Čo sa mu nezdalo, popílil a nachystal na zimu do krbu. Ak máte odpadu viac, treba ho vedieť roztriediť. Dať dole škridlu alebo plech…

Rekonštrukcia rodinného domu

Pálenú škridlu je škoda vyhodiť, je vhodná pod základovú dosku, drevo zúžitkujete tiež. Plech môžete dať do recyklovaného odpadu. Tehlové múry rozbijú traja ľudia možno za tri dni, ak to chcete robiť svojpomocne. Pri odvoze odpadu počítajte s naložením, vykládkou, prenájmom kontajnerov, uložením na skládku… A toto je fáza, kedy treba z úcty k Zemi a svojmu okoliu napísať, že ak odpad vyseparujete, pomôžete tým životnému prostrediu a dáte mu druhú šancu.  

Neporiadok zo stavby

Urobme to sami

Oceľ patrí celosvetovo k najrecyklovanejším materiálom, avšak nemusí to vždy znamenať, že menšie kusy z domácností patria len na skládku. Aj tie môžu dostať v mnohých domácnostiach druhú šancu. Vďaka čomu? Vďaka našim šikovným ručičkám. Predpokladajme, že ste doma našli niečo naozaj staré, a teda aj keby to mohlo byť funkčné, je to už nepekné a prehrdzavené.

Starožitné hodiny a fľaša

Pani Lívia tak nedávno na chate vyhrabala staré kempingové sedenie. Normálne by putovalo do kontajnera, ona mu však dala druhú šancu. Ako? „Najskôr som nohy sedenia zbavila hrdze, keďže nemám elektrickú brúsku, šmirgľovala som ich dovtedy, kým som vládala. Potom som ich ešte chemicky očistila odhrdzovačom, a potom natrela. Najskôr som dala základný náter proti hrdzi a potom farbu. Ku krásnym novým čiernym nohám som ušila aj nové podušky. Spolu ma to vyšlo asi dvadsať eur, ale to sedenie stojí za to. Určite také isté nikto nemá.“ 

Presne tak. Veci, ktoré sú odpadom dnes, môžu byť v budúcnosti niečím celkom iným a výnimočným. Napríklad novým nábytkom s vizážou starého alebo chodníkom alebo… 

Poďme pár slovami späť k odpadu, ktorý nám môže zostať zo starého domu. Ak mu teda chcete dať novú šancu na život. Odpad treba roztriediť. Ak mu chcete dať druhú šancu sami, čítajte ďalej…

Plastová fľaša v kýbli

Keď dostane odpad druhú šancu na život

Je neuveriteľné, ako rýchlo život plynie. Ešte včera boli naše deti malé a my sme boli mladší… Počkať, to ideme zlým smerom. Znovu: Ešte včera boli naše deti malé a toľko toho potrebovali… Kočiar, autosedačku, malý bicyklík, stredný bicyklík, veľký bicykel, sánky, boby, a to sme len pri dopravných prostriedkoch… Aj toto plus ďalšie veci sú tým odpadom, ktorý nám zostáva pri rekonštrukciách alebo búracích prácach okrem toho, čo sme si už napísali vyššie. Ak ste to všetko parkovali v garáži, ktorá sa časom zmenila na sklad alebo bunker, máte tam toho určite ešte oveľa viac. 

Čo z kopy starého harampádí použiť? A ako? 

Hovorí Janka B. z Poluvsia: „My sme sa rozhodli zbúrať starý domček po rodičoch. Bola v ňom kopa vecí. Neboli znehodnotené, mama sa o ne pekne starala, ale nám boli na nič, keďže sme svojho nábytku mali dosť. Niečo sme teda darovali, niečo speňažili, niečo sme odvliekli na chatu, niečo do zberného dvora. Veru, nebolo tam toho za tie roky nahonobeného málo.“

Pani Janka sa v čase upratovania starej garáže začala zaoberať témou odpad a zberný dvor, prípadne recyklácia odpadu vážnejšie, a tak zistila, že: „Pochopili sme, že ak sme niektorú vec z garáže nepotrebovali viac ako rok- dva, zrejme ju nepotrebujeme vôbec a iba zaberá miesto.  Ak sme si povedali, že ju nepotrebujeme, zamysleli sme sa, kto by ju mohol potrebovať. Ak nám okamžite nikto nenapadol, vec putovala na bazoš, marketplace a iné inzertné portály na predaj. Takto sme predali väčšinu vecí. Do zberného dvora sme šli teda už len so stavebným odpadom pri búraní. Vďaka telefonátom s pánom odtiaľ, sme sa vyhli niekoľkým nedorozumeniam. Napríklad sme netušili, že ak chceme dať do triedeného odpadu na recykláciu staré železné zárubne, treba ich očistiť od steny, v ktorej boli vložené.“ 

Schody s kachličkami

Pani Jana zo starého domu po mame nevyhodila ani kreslá zo šesťdesiatych rokov. „Hrala som sa s nimi asi týždeň. Rozobrali sme ich s mužom na najmenšie časti, nanovo vypolstrovali, ošmirgľovali opierky, natreli a znovu poskladali, naozaj sme sa s nimi pohrali. Sú nádherné.  Novú funkciu dostali aj staré dvere. „Muž z nich urobil vešiak. Zo šijacieho stroja mi spravil stolík na kúpeľňové umývadlo a úplným vrcholom jeho hrania je náš gril na záhrade. Ten urobil z pôvodných tehiel. 

Prerábka domu s nadstavbou

Hotový rodinný dom po prerábke

Nielen v tejto dobe retromódy dávajú ľudia veciam druhú šancu. Bývali časy, kedy sme boli zvyknutí oveľa viac veci opravovať ako vyhadzovať. Psychológovia hovoria, že sme tak začali nakladať aj so vzťahmi. Ak svoj vzťah pokazíme, vyhodíme ho a len málo ľudí si ho začne opravovať.

My v Gardeone tomu neveríme.  Aj keď staviame nové záhradné domčeky a prekrásne oceľové pergoly , ktoré vám vydržia viac generácií ako pôvodné drevené, aj tak máme úctu k tomu, čo sme zdedili alebo máme doma dlho. Opýtajte sa našich manželiek, koľko času trávime v našich garážach. Koľko hodín sme tam schopní opravovať všetky tie staré veci, čo doma máme. Veru, veľa.

Zákazník pred montovanou garážou

Zdroj (Source):
Fotobanka GARDEON
https://www.modrastrecha.sk/blog/johny14/album/dom-rekonstrukcia/