Pozor na parkovanie v obytnej zóne!
Celkom iné pravidlá platia už dnes v tzv. zónach, napríklad v zóne s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a v zóne s plateným alebo regulovaným státím. Tu je na chodníku povolené len zastavenie alebo státie bicykla a motocykla. Aj v tomto prípade je však podmienkou, že vedľa neho ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.
Špeciálne predpisy sú už teraz platné napríklad v štvrtiach, ktoré sú označené dopravnými značkami Obytná zóna. Parkovanie pred domom v takejto obci nie je možné, respektíve je možné len na miestach, na ktorých to vyslovene povoľuje dopravná značka. V obytnej zóne totiž platia pre vodičov prísnejšie pravidlá, ktoré sa týkajú nielen pomalšej a ohľaduplnej jazdy. Chodci tu môžu okrem chodníkov využívať aj cestu v celej jej šírke, majú dokonca vždy prednosť pred vozidlami, a priamo na ceste sa môžu aj hrať deti. Vodiči by mali preto jazdiť ohľaduplne a maximálna povolená rýchlosť je tu len 20 km/h. Pozor si treba dať aj na parkovanie. V obytnej zóne je totiž státie motorových vozidiel zakázané, ak nie je dopravnou značkou určené inak. Autom tu môžete zastaviť len na čas nevyhnutne potrebný na vyloženie alebo naloženie osôb či nákladu.
Ak chcete v obytnej zóne zaparkovať auto bez rizika pokuty, musíte na to využiť len určené miesto, teda parkovisko. A výnimku nemajú ani rezidenti. Ani miestni obyvatelia nesmú svoje auto parkovať na ceste alebo na chodníku pred vlastným domom. Obytné zóny sa totiž zriaďujú v štvrtiach, kde sú vyhradené parkovacie státia, alebo kde majú obyvatelia možnosť parkovania na vlastnom pozemku.