Elektroinštalácia garáže
V žiadnej garáži by nemala chýbať elektroinštalácia. Dôvodov je hneď niekoľko – pohon garážovej brány, osvetlenie, alarm, používanie náradia…
Premyslite si, čo budete potrebovať
Najskôr by ste si mali naplánovať, na čo všetko a kde budete potrebovať elektroinštaláciu. Okrem pohonu garážovej brány by ste mali v garáži počítať aj s vnútorným osvetlením. Užitočné môže byť taktiež vonkajšie osvetlenie garáže so senzorom pohybu, prípadne alarm. Ak plánujete využívať garáž aj ako dielňu, elektroinštalácii by ste mali venovať väčšiu pozornosť. Popri vhodnom osvetlení budete potrebovať aj dostatok zásuviek – okrem bežných 220 V, resp. 230 V zvážte aspoň jednu trojfázovú 400 V zásuvku, ktorá sa zíde pri výkonnejšom náradí. Zabúdať netreba ani na vykurovanie či temperovanie garáže – aj na prípadné elektrické kúrenie je nutné vhodné pripojenie alebo zásuvka.
Video – garáž pre domáceho kutila
Prívodný kábel treba položiť skôr, než urobíte základy
Ešte predtým, než pripravíte podklad pod garáž, je potrebné uložiť do zeme prívodný kábel. No úplne prvým krokom by mal byť projekt, ktorý vám zaručí bezpečnosť elektroinštalácie a dodržanie normou stanovených požiadaviek na uloženie káblov.
Zjednodušene však môžeme odporúčať viesť kábel v záhrade tak, aby nebol ani v budúcnosti ohrozený prípadným rozkopaním, ani koreňmi stromov či iných drevín. Zvyčajne sa používajú káble typu CYKY alebo AYKY, ktoré sa uložia do výkopu hlbokého aspoň 60 cm, a to buď do pieskového lôžka, alebo do vhodnej chráničky. Aspoň 20 cm nad kábel je potom potrebné umiestniť na vrstvu piesku a zeminy červenú výstražnú fóliu, ktorá upozorní na elektrické vedenie pri prípadných výkopových prácach v budúcnosti.
Ako viesť elektrické rozvody a aké inštalačné prvky vybrať
Pri elektrických rozvodoch by mala byť prvoradá bezpečnosť, preto by ste mali realizáciu akýchkoľvek elektroinštalácií zveriť kvalifikovanému elektrotechnikovi s oprávnením. Jeho práca by mala byť vždy ukončená revíziou, teda odbornou prehliadkou, ktorú urobí revízny technik.
Všeobecne však platí, že v garáži je praktické viesť elektrické rozvody po povrchu stien v elektroinštalačných lištách.
Vypínače, zásuvky a ďalšie prvky elektroinštalácie by mali byť odolné proti vlhkosti a prachu, prípadne aj proti vode či mechanickému poškodeniu. Preto by ste si mali v závislosti od spôsobu využívania garáže vybrať prvky s potrebným krytím. Písmená IP spolu s dvojciferným číslom označujú stupeň krytia proti vode a vlhkosti. Takéto inštalačné prvky sú obvykle dobre chránené aj proti prachu. Písmenami IK spolu s dvojciferným číslom sa označuje odolnosť proti mechanickému poškodeniu.
To, aký istič bude do garáže potrebný, by mal určiť projektant alebo kvalifikovaný elektrotechnik. V zásade však možno povedať, že na svetelné obvody a bežné zásuvky je vhodný jednofázový istič – 10 A stačí na osvetlenie, 16 A treba na zásuvky. Na 400 V zásuvky je potrebný 16 A trojofázový istič.
Potrebujete poradiť?
Napíšte nám na email info@gardeon.sk alebo zatelefonujte na našu infolinku +421 43 455 53 33 a my vám radi poradíme s výberom.