Ikona telefónu +421 43 455 53 33 Po - Pia 7:30 - 17:00
Ikona shopu Vyskúšajte náš
e-shop »

Jednoduchý postup, ako si zatepliť záhradný domček svojpomocne

Izolácia stropu v garáži pomocou sklenej vaty a polystyrénu
Publikované 16.03.2021 11:07

Myslíte si, že zateplený domček je iba záležitosťou zimy? Dovoľte nám vyviesť vás z omylu. Vďaka zatepleniu cez zimu šetríte na kúrení, ale v lete zase na klimatizácii. Izolácia funguje obomi smermi. Dnu i von. Takže pokým cez leto vonku pripeká, vnútro vášho domčeka sa neprehrieva. Pozrite sa na jednoduchý návod, ako zatepliť váš záhradný domček svojpomocne a ako si vybrať vhodné materiály. Nemusíte pritom čakať do jari, zateplenie zvnútra môžete urobiť už túto zimu.

Čistý a rovný podklad

V prvom rade potrebujete čistý podklad. Na stenách nesmie byť prach, mastnota, ale hlavne plesne. Pokiaľ podklad nie je v poriadku, mali by ste ho chemicky či mechanicky vyčistiť.

Ukážkové podklady

Betónová platňa

Betónová platňa pod záhradný domček

Zámková dlažba

Zámková dlažba s pätkami pod záhradný domček s prístreškom

V druhom rade by steny mali byť rovné. Krivé steny trápia hlavne majiteľov starších murovaných stavieb. V prípade montovaných záhradných domčekov si s tým však nemusíte robiť starosti.

Izolačný materiál: minerálna vata vs. polystyrén

Mnoho ľudí sa pred zateplením rozhoduje medzi dvomi materiálmi. Minerálna vata alebo polystyrén? Oba majú podobné tepelnoizolačné vlastnosti. No vata má nižší difúzny odpor. Čo to presne znamená? A aké sú medzi nimi ďalšie rozdiely?

Minerálna vata, ale aj polystyrén majú nízky difúzny odpor. Tým pádom dobre prepúšťajú vodné pary (minerálna vata o čosi lepšie). Voda sa tak nezráža vnútri ani na povrchu. Vďaka tomu sa vám steny neodúvajú a neplesnivejú. Hovorí sa, že „dýchajú“. 

Ak hľadáte ekologickejší variant zateplenia, tak polystyrén je čistá „umelina“. Ani vata síce nie je 100% prírodné riešenie, ale má k nemu ďaleko bližšie než expandovaný polystyrén (EPS).

Izoloácia stropu pomocou sklenej vaty a polystyrénu

EPS, čo je v podstate štandardný biely polystyrén, patrí k najlacnejším materiálom na zateplenie. Preferuje ho preto veľa majiteľov domov, garážízáhradných domčekov. A to aj kvôli jeho ľahkej váhe a jednoduchej manipulácii. O cca 20% lepšie izolačné vlastnosti má však jeho „kolega“ s prímesou grafitu. Nazýva sa aj šedý polystyrén. S tým však, logicky, stúpa jeho cena.

Oproti EPS slúži minerálna vata nielen ako tepelná, ale aj zvuková a najmä protipožiarna izolácia. Na druhej strane má ťažšiu hmotnosť a nižšiu pevnosť. Preto je trochu náročnejšia na upevnenie (kúpite ju v plátoch alebo v rolkách). Zároveň je cca o 20% drahšia než polystyrén.

Nech už sa rozhodnete pre vatu či polystyrén, budete potrebovať vrchné krytie. Ako si vybrať?

Krytie izolácie: sadrokartón vs. OSB dosky

Čo teda navŕtať na konštrukciu, aby ste prekryli a upevnili izolačný materiál? Pozrime sa na „súboj“ sadrokartónu a OSB dosiek.

OSB (oriented strand board) dosky sa vyrábajú lisovaním drevených triesok. Certifikované dosky sú zaliate prevažne syntetickou živicou bez formaldehydu. Hoci nie sú úplne prírodného charakteru, z hľadiska zdravia sú bezpečné.

Zateplenie garáže sklenou vatou a osb doskou

Sadrokartón tvorí lisovaná sadra a papier. Na základe toho, aby dosiahol požadované vlastnosti, sa doňho pridávajú rôzne prímesy. Na trhu existuje niekoľko druhov. Čistý sadrokartón je spravidla šedý. Zelený býva impregnovaný, aby odolával vyššej vlhkosti (aj 75%). Protipožiarny sadrokartón je sfarbený na ružovo a na zvukovú izoláciu sa využíva modrý sadrokartón.

Zo zdravotného hľadiska sú teda oba materiály v poriadku. Aké sú rozdiely? Sadrokartón je síce krehkejší, ale zato sa s ním ľahšie manipuluje. Sadra je predsa ľahšia než drevo. Pokiaľ si vyberiete sadrokartón, mali by ste naň naniesť ešte stierku alebo farbu, pretože esteticky nie je príťažlivý. 

Zateplený a dokončený záhradný domček nášho zákazníka

Kúpeľňa vo vnútri záhradného domčeka

Zato OSB dosky sa často využívajú ako dizajnový prvok, ktorý stačí len prelakovať. Drevo pôsobí útulne a prírodne. Všetko závisí od toho, ako budete domček využívať. Pokiaľ by ste na OSB dosky chceli naniesť stierku, pomôže vám ako podklad oceľová sieťka. Na ňu bez problémov nanesiete akúkoľvek stierku.

Jednoduchý postup zateplenia

Jeden z našich zákazníkov svojpomocne zatepľoval svoj montovaný záhradný domček a rozhodol sa skombinovať polystyrén a minerálnu vatu. Môžete sa inšpirovať jeho postupom nižšie. 

Postup:

Vložte cca 3 cm hrubý polystyrén do profilov stien domčeka. Následne naň naneste vrstvu minerálnej vaty hrúbky cca 10 cm. Navrch namontujte sadrokartón a zarovnajte škáry, aby ste mali krásny rovný podklad pre dekoračnú stierku či farebný náter. A hotovo. Povrchová omietka, resp. farba (nezabudnite na penetračný náter) závisí už len na vašej predstavivosti. Podľa toho, ako budete váš záhradný domček využívať.

Podobným spôsobom postupujte aj pri izolácii strechy. Ako základ vám poslúži špeciálna kovová konštrukcia, o ktorú pripevníte izolačné materiály.

Zateplený a dokončený záhradný domček nášho zákazníka

Zrkadlo s drogériou v záhradnom domčeku

A čo podlaha? Na betónovú platňu natrite hydroizolačný náter. Po stuhnutí vytvorí akoby gumovú ochrannú vrstvu, aby voda zospodu nepresakovala do vnútra stavby. Na vrch môžete položiť dlažbu alebo iný typ podlahy, podľa vášho vkusu.

Po zateplení aj váš domček vie to, užívate si ho, či je zima a či leto.

Zdroj (Source):
Fotobanka GARDEON