Chýba vám vo vašej garáži miesto na parkovanie? Rozhodli ste sa preto dobudovať k nej prístrešok. A hoci ten nechráni vaše vozidlo tak nepriestrelne ako garáž, určite je bezpečnejšie parkovať pod strechou. Vďaka výplniam jednej či dvoch stien dokonca zamedzíte dosahu nehostinných poveternostných podmienok. Kde začať? Doslova od základov.
Zhotovenie podkladu pre takúto stavbu nie je také náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Stihnete to za jeden víkend, pokiaľ máte dostupný materiál. Poďte sa pozrieť na náš jednoduchý návod, ktorý vám pomôže ušetriť čas a peniaze. Rovnaké zásady a podobný postup môžete využiť aj pri tvorbe podkladu pod montovanú garáž alebo záhradný domček.
Na to, aby boli základy naozaj pevné, musíte dodržať niekoľko zásad:
- Uistite sa, že podklad je naozaj vodorovne položený pomocou vodováhy.
- Zabezpečte, aby bol podklad na každej strane širší aspoň o 5 cm než samotná stavba, v tomto prípade prístrešok.
- Pracujte radšej pomalšie, no precízne. Aj napriek tomu vám postačí len jeden víkend.
Zásady práce sme si ujasnili, poďme sa teda spoločne pozrieť, ako vlastne na to.
Aký materiál použiť? To závisí od vašich požiadaviek a financií. Máte niekoľko možností. Najlacnejšie sú betónové tvárnice po obvode prístrešku. Pre krajší efekt ich môžete doplniť zámkovou dlažbou. Náročnejším však odporúčame betónový veniec po obvode prístrešku alebo betónovú platňu, ktorá pokryje celú plochu.
1. Výber a tvorba priestoru v piatok večer
Začnite výberom miesta, kde bude váš montovaný prístrešok stáť. Pokiaľ sa rozhodnete pre priestor pri garáži, vznikne vám rovno stena navyše. Prístrešok však môžete postaviť prakticky kdekoľvek, kde viete vyrovnať podklad. Samozrejme, stavba musí byť (ako v prípade domčeka či garáže) umiestnená najmenej 2 m od spoločných hraníc pozemkov s vašimi susedmi, poprípade vzdialenosť od plota prekonzultujte na vašom stavebnom úrade.
Vyznačte si toto miesto po celom obvode, napr. špagátom. Na ukotvenie vám poslúžia drevené kolíky. Po vyhradení priestoru vykopte aspoň 20 cm hlbokú základovú jamu. Pokiaľ ste sa rozhodli pre betónový veniec, stačí vám vykopať „priekopu“ po obvode stavby. Do nej zajtra zabudujete podklad.
2. Uloženie materiálu v sobotu
Čím skôr vstanete, tým skôr oddychujete. :) Pri každej vrstve podkladu sa ale uistite, že ste dosiahli rovnú plochu. Najskôr naneste vrstvu štrku minimálne 10 cm. Dôkladne ju udupte nohami alebo zatlačte požičaným strojom. Na ňu môžete aplikovať kari sieť, aby základy vydržali aj väčšiu záťaž, keďže tu plánujete parkovať svoje auto.
Vrchnú vrstvu tvorí, samozrejme, čerstvý betón. Pre podklad pod prístrešok odporúčame hrúbku platne či betónového venca aspoň 12-15 cm. Prečo? Pri stavbe prístrešku potrebujeme navŕtať oceľové kotvy a nechceme, aby váš betón popraskal. Opakujeme sa, ale vodorovnosť základov je aj v tomto kroku TOP priorita. Po nanesení betónu je čas na… pivo, pretože to ešte chvíľku potrvá, kým vyzreje.
3. Zrenie betónu a nedeľný relax
V nedeľu mnohí oddychujú a to isté radíme aj vám. Hoci máte podklad hotový, naozaj pevným sa klasický betón stáva až po 28 dňoch. Zaujímavým faktom je, že zhruba do týždňa nadobúda betón pri optimálnych podmienkach až 80% tejto pevnosti. Takže ak ste netrpezlivý, môžete začať stavať aj skôr, ale naplno zaťažovať betónovú platňu vám radíme až po mesiaci od vyliatia betónu.